Wprowadzenie
Celem szkolenia Efektywne prowadzenie treningów DBT i RODBT: Praktyczne podejście do terapii jest zapoznanie uczestników z dwoma specjalistycznymi podejściami terapeutycznymi: Dialektyczno-Behawioralną Terapią (DBT) oraz Radically Open Dialectical Behavior Therapy (RODBT), które zyskały szerokie uznanie w leczeniu zaburzeń emocjonalnych i behawioralnych. DBT – skoncentrowane na regulacji emocji i poprawie umiejętności interpersonalnych – jest szczególnie skuteczne w leczeniu osób z zaburzeniami osobowości, depresją czy lękiem. RODBT, będące rozwinięciem DBT, kładzie nacisk na otwartość emocjonalną i elastyczność, co czyni je wyjątkowo użytecznym w pracy z pacjentami z nadmierną kontrolą emocjonalną i sztywnym myśleniem. To szkolenie ma na celu nie tylko dostarczenie wiedzy teoretycznej, ale również praktycznych umiejętności potrzebnych do efektywnego prowadzenia treningów w obu podejściach.
Dla kogo?
Szkolenie jest przeznaczone dla psychoterapeutów i psychologów, którzy chcą poszerzyć swoje kompetencje w pracy z pacjentami, lekarzy psychiatrów zainteresowanych zastosowaniem psychoterapii w leczeniu zaburzeń emocjonalnych i behawioralnych, studentów psychologii, którzy pragną zgłębić wiedzę na temat specjalistycznych metod terapeutycznych.
Grupa może liczyć maksymalnie 24 osoby, decyduje kolejność zgłoszeń.
Cele szkolenia
- Dowiesz się jakie są podstawy teoretyczne i różnice między Dialektyczno-Behawioralną Terapią (DBT) a Radically Open Behavior Therapy (RODBT).
- Poznasz metodologię prowadzenia sesji terapeutycznych oraz treningów grupowych, uwzględniając specyfikę obu podejść terapeutycznych.
- Nauczysz się technik i strategii wykorzystywanych w DBT i RODBT, w tym pracę z emocjami, mindfulness, oraz strategie zmiany zachowań.
- Doświadczysz praktycznych ćwiczeń i symulacji, które pozwolą na efektywne zastosowanie metod DBT i RODBT w pracy z pacjentami.
Ramowy program szkolenia
Początek formularzaDół formularza
- Wprowadzenie do Dialektyczno-Behawioralnej Terapii (DBT)
- Historia i teoretyczne podstawy DBT
- Kluczowe komponenty DBT: uważność, tolerancja na stres, regulacja emocji, skuteczność interpersonalna
- Techniki DBT w praktyce:
- Praca z emocjami i zmiana zachowań
- Wprowadzenie do umiejętności uważności i ćwiczenia praktyczne
- Trening grupowy DBT: Struktura i prowadzenie sesji
- Praktyczne ćwiczenia: Symulacje sesji grupowych i indywidualnych.
- Wprowadzenie do Radically Open Dialectical Behavior Therapy (RODBT)
- Teoretyczne podstawy RODBT i porównanie z DBT
- Kluczowe założenia: otwartość, elastyczność, praca z nadmierną kontrolą, więzi społeczne
- Techniki RODBT:
- Praca nad otwartością emocjonalną i społeczną
- Ćwiczenia z zakresu elastyczności myślenia i zachowania
- Prowadzenie treningów grupowych w RODBT
- Struktura sesji grupowych i indywidualnych
- Rola terapeuty w RODBT
- Praktyczne ćwiczenia: Symulacje i studia przypadków
- Zastosowanie technik RODBT w pracy z różnymi grupami pacjentów.
- Dyskusja na temat różnic i podobieństw między DBT a RODBT.
Metody pracy
Szkolenie ma charakter wykładowo-warsztatowy.
Organizacja szkolenia
Na szkolenie zapisujemy się poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego i wniesienie opłaty za szkolenie.
Prowadzenie
Karolina Dyrda
Psycholożka, pedagożka specjalna, trenerka, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej (certyfikat PTTPB nr 1254), doktorantka w Klinice Psychiatrii Wieku Rozwojowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Od 2000 roku pracuje z osobami z zaburzeniami neurorozwojowymi oraz z ich rodzinami.
Specjalizuje się w prowadzeniu psychoterapii indywidualnej i grupowej osób będących w spektrum autyzmu, ADHD i zmagających się z chorobami współistniejącymi (zaburzenia afektywne, zaburzenia lękowe, zaburzenia odżywiania, nieprawidłowo kształtująca się osobowością, OCD). Od 20 lat diagnozuje dzieci i dorosłych w kierunku zaburzeń neurorozwojowych (ASD i ADHD).
Prowadzi szkolenia i warsztaty dla specjalistów.