Warsztaty adresowane są do osób zainteresowanych opieką nad dziećmi i młodzieżą w sytuacji kryzysu psychologicznego. Poprzez zrozumienie ich reakcji i potrzeb wynikających z bycia w sytuacji silnie stresującej i traumatycznej można wdrożyć adekwatne interwencje i pomóc w powrocie do równowagi.
CZAS TRWANIA:
20-godzinny warsztat przeznaczony dla osób pracujących terapeutycznie z dziećmi nastolatkami , które mają podstawowe wiadomości na temat terapii poznawczo-behawioralnej.
FORMA PROWADZENIA ZAJĘĆ:
Wstęp teoretyczny, prezentacja i omówienie przypadków, prezentacja i ćwiczenie konkretnych technik terapeutycznych indywidualnie i w grupach.
PROGRAM:
- Funkcjonowanie systemu rodzinnego jako istotny czynnik powrotu do równowagi emocjonalnej po doświadczeniu kryzysowym, traumatycznym: funkcjonowanie rodziców, wzajemne relacje (dziecko-rodzic, dziecko-rodzeństwo), metody pracy z rodzicami.
- Pogłębienie rozumienia sposobu funkcjonowania dzieci i młodzieży będących w kryzysie; rozumienie ich uczuć, emocji, zachowań.
- Praca z dziećmi i młodzieżą – analiza przypadków z praktyki terapeutycznej.
- Umiejętność wydobywania zasobów w obliczu kryzysu.
- Rozwód jako sytuacja kryzysowa w oczach dziecka i jego rodziców.
- Dziecko jako osoba doświadczająca przemocy domowej.
- Umiejętność nawiązywania bezpiecznego kontaktu z pacjentem w kryzysie.
- Omówienie postawy terapeuty i form dbania o siebie w pracy z pacjentami w sytuacji kryzysowej.
PROWADZĄCY:
mgr Jacek Fitał- psycholog, psychotraumatolog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny w procesie certyfikacji, seksuolog