Do kogo kierowane jest szkolenie?
Szkolenie skierowane jest do psychoterapeutów, psychologów i pedagogów, terapeutów środowiskowych, którzy pracują z młodzieżą lub są zainteresowani tematem.
Cele szkolenia
Szkolenie dotyczące motywowania nastolatków do pracy terapeutycznej koncentruje się na wyposażeniu specjalistów w umiejętności i strategie, które pomogą zbudować zaufanie, zaangażowanie i motywację terapeutyczną u młodych pacjentów.
Szkolenie promuje autonomię i samodzielność nastolatka w pracy terapeutycznej, zwłaszcza z nastolatkiem u progu zmian (perspektywa końca nauki w szkole lub zmiany szkoły, środowiska, grupy rówieśniczej) i obejmuje radzenie sobie z lękiem, niepokojem, niepewnością, także w kontaktach społecznych.
Ramowy program szkolenia
Program szkolenia obejmuje następujące zagadnienia:
- Zrozumienie specyfiki pracy z nastolatkami: Edukacja na temat rozwoju psychospołecznego w okresie adolescencji i specyficznych wyzwań, jakie mogą wystąpić podczas pracy terapeutycznej z młodymi pacjentami.
- Nauka technik komunikacyjnych. Umiejętności skutecznej komunikacji z nastolatkami, uwzględniającej ich unikalne potrzeby i preferencje. Nauka słuchania aktywnego, zadawania odpowiednich pytań i wyrażania empatii.
- Budowanie zaufania i relacji terapeutycznej: Omówienie strategii budowania zaufania i pozytywnej relacji terapeutycznej z nastolatkami. Przekazanie technik budowania empatii i zrozumienia ich perspektywy.
- Indywidualizacja terapii: konieczności dostosowania podejścia terapeutycznego do indywidualnych potrzeb i preferencji nastolatków. Omówienie różnych stylów uczenia się i strategii motywacyjnych.
- Zrozumienie motywacji i oporu w kontekście terapii u nastolatków.
- Promowanie autonomii i samodzielności: Omówienie strategii wspierających rozwój zdolności do podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów.
- Znaczenie współpracy z nastolatkami w ustalaniu celów terapeutycznych.
- Znaczenie wsparcia ze strony rodziców i opiekunów w motywowaniu nastolatków do pracy terapeutycznej – strategie komunikacji z rodzicami i angażowania ich w proces terapeutyczny.
- Edukacja na temat zdrowia psychicznego i korzyści z terapii. Strategie wczesnego wykrywania problemów i dostosowywania interwencji.
- Edukacja na temat technik radzenia sobie ze stresem i problemami emocjonalnymi.
- Nauka technik monitorowania postępów w terapii i umiejętności radzenia sobie u nastolatków.
- Analiza studiów przypadków i dyskusja na temat skutecznych strategii motywacyjnych.
Metody edukacyjne
Prezentacja mulitmedialna połączona z dyskusją,
Organizacja szkolenia
Zapis na szkolenie następuje poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego i wniesienie opłaty za szkolenie.
Link do wydarzenia oraz materiały dydaktyczne zostaną przesłane 2 dni przed szkoleniem.
Uczestnicy otrzymują zaświadczenia potwierdzające udział w szkoleniu w formie elektronicznej.