Pigułka wiedzy o uzależnieniach

Dla kogo?

Szkolenie kierujemy do psychoterapeutów, psychologów, lekarzy, w tym szczególnie lekarzy pierwszego kontaktu, osób kształcących się w psychoterapii oraz wszystkich specjalistów zdrowia psychicznego zainteresowanych diagnozą i terapią uzależnień.

Cele szkolenia

  1. Poznasz psychologiczne, biologiczne i społeczne przyczyny uzależnień oraz dostępne sposoby pomocy uzależnionym.
  2. Dowiesz się co najnowsza wiedza mówi o przyczynach uzależnień, jak w miarę szybko określić czy uzależnienie występuje i dlaczego skuteczna pomoc osobom uzależnionym jest tak trudna.
  3. Dowiesz się, dlaczego wielu specjalistów zdrowia psychicznego unika tematu uzależnień i pracy z osobami uzależnionymi (i dlaczego warto próbować).
  4. Nauczysz się jak diagnozować uzależnienie i zagrożenie uzależnieniem oraz co wówczas można zrobić.

Ramowy program szkolenia

  1. Stereotypy dotyczące osób uzależnionych.
  2. Czym jest a czym nie jest uzależnienie.
  3. Najważniejsze przyczyny i mechanizmy powstawania uzależnienia.
  4. Diagnoza i pomoc.
  5. Niebezpieczne związki – uzależnienia a inne zaburzenia.

Szkolenie stanowi część pierwszą cyklu o uzależnieniach. Kolejne spotkania to „Uzależnienia behawioralne” (23 maja 2024) oraz Pierwsze interwencje w uzależnieniach (20 czerwca 2024).  Zapraszamy!

Metody pracy

prezentacja, analiza studium przypadku, dyskusja, sesja pytań i odpowiedzi

Organizacja szkolenia

Osoby, które chcą zapisać się na szkolenie proszone są o wypełnienie formularza zgłoszenia oraz wpłatę na konto (szczegóły w formularzu). Na dwa dni przed szkoleniem przesyłamy link do wydarzenia oraz materiały dydaktyczne.

Prowadzenie

Jan Chodkiewicz, doktor habilitowany psychologii, profesor Uniwersytetu Łódzkiego, psycholog kliniczny, certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, specjalista psychoterapii uzależnień.

Od prawie 30 lat łączy pracę naukową z prowadzeniem psychoterapii, między innymi osób uzależnionych i członków ich rodzin. Pracownik Zakładu Psychologii Klinicznej i Psychopatologii w Instytucie Psychologii UŁ. Specjalizuje się w problematyce psychologii uzależnień, szczególnie uzależnieniu od alkoholu, problematyce depresji u mężczyzn oraz terapii poznawczo-behawioralnej. Autor oraz współautor książek, „Odbić się od dna? Rola jakości życia w przebiegu i efektach terapii osób uzależnionych od alkoholu”, Łódź, 2012 oraz „Uzależnienie od alkoholu. Oblicza problemu”, Warszawa, 2020, a także ponad 100 artykułów naukowych i rozdziałów w monografiach. Członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej oraz Polskiego Towarzystwa Badań nad Uzależnieniami.

Masz pytania?

Napisz do nas! 

Kontakt:

Joanna Kuczyńska
j.kuczynska@cbt.pl
Tel.: 22 428 44 26

Regulaminy
Cena

180,00