Andrzej Śliwerski

Doktor psychologii, certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny (certyfikat PTTPB nr 267).

Andrzej Śliwierski

Ukończył 4-letni kurs psychoterapii poznawczo-behawioralnej w Centrum CBT EDU w Warszawie. Psychoterapię prowadzi od 2008 roku, a od 2013 roku jest również terapeutą-dydaktykiem. W swojej pracy wykorzystuje przede wszystkim metody 3 fali psychoterapii CBT: Terapię Schematu (SFT) i Terapię Akceptacji i Zaangażowania (ACT). Przez 11 lat współpracy ze szkołami psychoterapii przeprowadził kilkadziesiąt szkoleń z zakresu terapii PTSD i zaburzeń lękowych zarówno dla przyszłych psychoterapeutów, jak i dla interwentów kryzysowych czy pracowników służb mundurowych. Zajmuje się także pracą naukowo-badawczą w Zakładzie Psychologii Klinicznej i Psychopatologii Instytutu Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego. W pracy naukowej zajmuje się badaniem, dlaczego część ludzi jest bardziej podatna na zaburzenia depresyjne i lękowe.

Jego obszarem zainteresowań jest model podatności poznawczej na zaburzenia lękowe i depresyjne oraz skuteczności terapii poznawczo-behawioralnej. Ostatnie projekty badawcze dotyczą uwarunkowań rodzinnych i psychologicznych zaburzeń emocjonalnych u dzieci z cukrzycą typu 1 oraz skuteczności psychoterapii CBT w leczeniu mizofonii.

Autor 25 publikacji w tym 3 książek. Redaktor naukowy książki McManus „Terapia poznawczo-behawioralna” wydanej w 2023 roku. Publikacje skupione wokół teorii podatności poznawczej, adaptacji kwestionariuszy (np. do pomiaru triady poznawczej u dorosłych i dzieci CTI; DASS-Y do pomiaru depresji i lęku u dzieci; MisoQuest – do diagnozy mizofonii itp.). Współautor przeglądu efektywności terapii w leczeniu PTSD oraz współautor raportu wydanego w 2024 r. pt. „Systematyczny narracyjny przegląd metaanaliz badań nad skutecznością psychoterapii poznawczo-behawioralnej i zaleceń terapeutycznych opublikowanych między 2010 i 2023”.