Iwona Szmalenberg – Krynicka

Magister psychologii, trenerka umiejętności psychospołecznych II stopnia PTP nr 408, certyfikowana psychoterapeutka uzależnień nr 484, oraz superwizorka psychoterapii uzależnień nr 60 przy krakowskiej RSPU.

Iwona Szmalenberg Krynicka

Absolwentka Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, magister psychologii. Szkoliła się w kilku modalnościach psychoterapeutycznych, w tym: psychoterapii behawioralno-poznawczej na Studium Terapii Uzależnień pod kierunkiem Jerzego Mellibrudy i Zofii Sobolewskiej Mellibruda w Warszawie, psychoterapii psychoanalitycznej, kończąc 4-letnią Trójmiejską Szkołę Psychoterapii Psychoanalitycznej oraz liczne szkolenia z zakresu psychoterapii w tym kurs doskonalenia zawodowego w rozpoznawaniu, diagnozowaniu i terapii ADHD oraz zachowań opozycyjno-buntowniczych dzieci i młodzieży, jak i szkoleń do realizacji programów korekcyjnych dla młodzieży eksperymentującej ze środkami psychoaktywnymi. Ukończyła 2-letni kurs terapii systemowej rodzin we wrocławskiej pracowni psychoedukacji i terapii „PLUS” rekomendowanej przez PTP. Od 2005 r. związana jest z Instytutem Psychologii Zdrowia w Warszawie rekomendowanym przez PTP jako wykładowca i trenerka. W IPZ prowadziła zajęcia na Studium Pomocy Psychologicznej, Studium Terapii Uzależnień, Szkolenia w obszarze uzależnień behawioralnych. Aktualnie na Studium Pomocy Psychologicznej i Interwencji Kryzysowej prowadzi treningi interpersonalne i terapeutyczne oraz bloki tematyczne związane z kryzysem związanym z uzależnieniem oraz pomocą psychologiczną i psychoterapeutyczną rodzinom osób uzależnionych. W Trójmieście współtworzyła i pracowała przez wiele lat w Stowarzyszeniu „Lepsze Życie” na rzecz osób chorych psychicznie i uzależnionych od alkoholu, współtworząc nowatorski program pomocy psychoterapeutycznej dla osób z tzw. „podwójną diagnozą” i ich rodzin. Od 2003 r. zajmuje się prowadzeniem prywatnej praktyki w Gdyni, prowadząc diagnozę uzależnień oraz psychoterapię osób uzależnionych i ich rodzin. Prowadzi psychoterapię zaburzeń lękowych, afektywnych, depresyjnych, ADHD oraz psychoterapię osób somatyzujących. Pomaga osobom po traumie oraz z zaburzaną więzią. Od ponad roku prowadzi też superwizje grupową i indywidualną psychoterapii uzależnień jak i zespołów terapeutycznych placówek zajmujących się uzależnieniami. Zajmuje się prowadzeniem licznych szkoleń dla nauczycieli, pedagogów, lekarzy, kuratorów sądowych i pracowników zakładów karnych z zakresu rozpoznawania problemów uzależnień i pomocy psychologicznej. Należy do PTP, w tym sekcji trenerskiej oraz PTPP i PSPI.

Obszarem jej zainteresowań są procesy zachodzące w małych grupach, uzależnienia oraz współczesna wiedza z zakresu neuronauki i jej wpływ na rozumienie procesu psychoterapii.