Do kogo kierowane jest szkolenie?
Szkolenie kierujemy do psychoterapeutów, psychologów, pedagogów, osób kształcących się w psychoterapii, studentów ostatniego roku psychologii.
Cele szkolenia
- Zapoznanie uczestników z definicją samookaleczeń u dzieci i młodzieży, ich funkcjami oraz ich wpływem na funkcjonowanie jednostki.
- Zapoznanie uczestników z umiejętnościami planowania przebiegu terapii zgodnie z konceptualizacją samouszkodzeń.
- Psychoedukacja i nabycie umiejętności pracy z rodzicami nastolatka z samouszkodzeniami.
- Budowanie umiejętności pracy terapeutycznej i przeprowadzania interwencji w przypadku nasilonych samookaleczeń i/lub zagrożenia życia związanego z samookaleczeniami.
- Doskonalenie umiejętności komunikacyjnych i współpracy z rodzinami, szkołami oraz innymi specjalistami w celu zapewnienia kompleksowej opieki nad dziećmi i młodzieżą dotkniętymi samookaleczeniami.
- Zapoznanie ze strategiami profilaktycznymi i prewencyjnymi oraz promocji zdrowia psychicznego w kontekście samookaleczeń u dzieci i młodzieży oraz umiejętność ich wdrażania w praktyce zawodowej.
Ramowy program szkolenia
- Samookaleczenia u dzieci i młodzieży.
• Wprowadzenie: definicja samookaleczeń, skala zjawiska i jego konsekwencje;
• Etiologia samookaleczeń: czynniki ryzyka i ochronne;
• Różne formy samookaleczeń. Funkcje samookaleczeń;. - Procedury oceny ryzyka i stopnia zagrożenia samouszkodzeniami. Samookaleczenia w przebiegu zaburzeń psychicznych. Samouszkodzenia a próby samobójcze i próby parasamobójcze.
- Diagnoza funkcjonalna zachowań autodestrukcyjnych.
- Wybrane metody pracy z samouszkadzaniem u dzieci i młodzieży.
- Zasady współpracy z systemem rodzinnym.
- Programy profilaktyczne: strategie prewencyjne i promocja zdrowia psychicznego w środowisku szkolnym i społecznym.
Spodziewane efekty:
- Lepsze zrozumienie zjawiska samookaleczeń u dzieci i młodzieży, czynników ryzyka i ochronnych.
- Większa umiejętność skutecznego przeprowadzenia oceny ryzyka i stopnia zagrożenia.
- Doskonalenie umiejętności terapeutycznych w pracy z dziećmi i młodzieżą dotkniętymi samookaleczeniami, włączając w to stosowanie różnych technik terapeutycznych i strategii interwencyjnych.
- Budowanie umiejętności prowadzenia skutecznych interwencji kryzysowych w przypadku nasilonych samookaleczeń u dzieci i młodzieży.
- Doskonalenie umiejętności współpracy z rodzinami, szkołami i innymi instytucjami w celu zapewnienia kompleksowej opieki nad dziećmi i młodzieżą dotkniętymi samookaleczeniami.
- Świadomość strategii profilaktycznych i prewencyjnych, oraz umiejętność wdrażania działań promujących zdrowie psychiczne wśród dzieci i młodzieży w kontekście samookaleczeń.
Metody edukacyjne – zaznacz
Połączenie wykładu i metod warsztatowych
Organizacja szkolenia
Osoby, które chcą zapisać się na szkolenie proszone są o wypełnienie formularza zgłoszenia oraz wpłatę na konto (szczegóły w formularzu).
Link do wydarzenia oraz materiały dydaktyczne zostaną przesłane 2 dni przed szkoleniem.
Uczestnicy otrzymują zaświadczenia potwierdzające udział w szkoleniu.
Prowadzący
Justyna Wiktoruk– Psycholog dzieci, młodzieży i dorosłych, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny w trakcie szkolenia, diagnosta