Spektrum Autyzmu a dysforia płciowa

Do kogo kierowane jest szkolenie?

Szkolenie skierowane jest do psychoterapeutów, psychologów, seksuologów pracujących z dziećmi i młodzieżą oraz osób kształcących się w pracy terapeutycznej.

Cele szkolenia:

  • Zwiększenie wiedzy na temat dysforii płciowej i jej specyficznych manifestacji u nastolatków z ASD.
  • Określenie wyzwań stających przed psychoterapeutą/psychologiem/ seksuologiem w pracy z pacjentem z ASD i dysforią płciową.
  • Przedstawienie strategii wsparcia oraz narzędzi do pracy z młodzieżą dotkniętą ASD i dysforią płciową.
  • Promowanie zrozumienia i akceptacji różnorodności płciowej w kontekście ASD.

Ramowy program szkolenia

Program szkolenia obejmuje następujące zagadnienia:

  1. Aktualnie obowiązujące zasady przeprowadzenia diagnozy dysforii płciowej
  2. Możliwe pułapki diagnostyczne w kontakcie z pacjentem, zwłaszcza pacjentem z ASD
  3. Postawy terapeuty w pracy z pacjentem z ASD deklarującym dysforię
  4. Specyfika dysforii płciowej u nastolatków z ASD (jak ASD wpływa na tożsamość płciową, różnice w doświadczeniach dysforii płciowej między nastolatkami z ASD a neurotypowymi)
  5. Prawa osób z dysforią płciową i ASD (etyka pracy z młodzieżą z ASD i dysforią płciową; ochrona prywatności i zapewnienie bezpieczeństwa)
  6. Indywidualne podejście do wsparcia emocjonalnego, współpraca z rodziną, szkołą i specjalistami; strategie wsparcia
  7. Adaptacja schematu terapeutycznego pacjenta z ASD do pracy z pacjentem ze współwystępującą deklarowaną dysforią płciową w terapii CBT
  8. Rola terapeuty w kształtowaniu lepszego wglądu pacjenta w rozumienie siebie, swojej tożsamości i seksualności.

Ponadto w ramach szkolenia:

  • przeprowadzimy analizy studiów przypadków
  • podzielimy się doświadczeniem terapeutycznym i omówimy problemy pracy terapeutycznej
  • przekażemy dodatkowe narzędzia do wykorzystania w pracy zawodowej
  • stworzymy atmosferę sprzyjającą swobodnej dyskusji z możliwością wymiany doświadczeń i podzielenia się napotykanymi trudnościami

Metody edukacyjne

połączona forma seminaryjna i warsztatowa; analiza przypadków (case studies)
Organizacja szkolenia
Zapis na szkolenie następuje poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego i wniesienie opłaty za szkolenie.
Link do wydarzenia oraz materiały dydaktyczne zostaną przesłane 2 dni przed szkoleniem.
Uczestnicy otrzymują zaświadczenia potwierdzające udział w szkoleniu w formie elektronicznej.

Prowadzący:

seksuolog, psycholog, w trakcie szkolenia terapeutycznego

Jestem absolwentem Wydziału Psychologii Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS (specjalizacja psychologia kliniczna i zdrowia) oraz ukończyłem studia podyplomowe z seksuologii klinicznej pod kierownictwem prof. dr hab. med. Lwa Starowicza. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Poznawczej i Behawioralnej oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.

Stale aktualizuję i poszerzam swoją wiedzę, jestem w trakcie zdobywania certyfikacji psychoterapeuty poznawczo-behawioralnego, jestem certyfikowanym trenerem umiejętności społecznych I i II stopnia.

Jestem psychologiem praktykiem, to o czym mówię poparte jest doświadczeniem zdobytym w gabinecie psychologicznym, które odznacza się dobrą współpracą z pacjentami i ich rodzinami.

W zakresie moich zainteresowań i praktyki leży terapia indywidualna, terapia par oraz terapia grupowa. Skupiam się przede wszystkim na pracy z osobami z zaburzeniami lękowymi i ADHD, dużą grupę moich pacjentów stanowią osoby w spektrum autyzmu, a także osoby, w których rodzinach obecne są osoby neuroróżnorodne. Największe doświadczenie w pracy z osobami w spektrum dało mi życie – wśród moich bliskich występuje ASD, stąd wiem jak wygląda meltdown, znam specyficzne poczucie humoru ASów oraz potrafię komunikować się w sposób zrozumiały dla osoby nieneurotypowej.

Chętnie przekazuję swoją wiedzę i doświadczenie moim pacjentom oraz ich rodzinom, do których staram się dotrzeć stosując język dostosowany do potrzeb, a nie naukowe slogany – sposób komunikacji buduje zaufanie, które jest wg mnie fundamentem w prowadzeniu terapii.

Z racji na swoje doświadczenie zawodowe (pracowałem w Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym „Inflancka”) bliskie są mi problemy pacjentek starających się o potomstwo, ciężarnych, w połogu oraz par po stracie.

Pracuję z pacjentami z ChAD, schizofrenią, zaburzeniami psychicznymi o charakterze urojeniowym.  Sytuacje, z którymi mialem do czynienia podczas służby w zakładzie penitencjarnym nauczyły mnie reagować w chwilach kryzysowych – nie jest mi obca  interwencja u pacjenta w psychozie, z myślami i tendencjami samobójczymi, myślami rezygnacyjnymi.

Właściwie skoordynowana opieka zespołowa nad pacjentem jest dla mnie niezwykle ważna

Masz pytania?

Napisz do nas! 

Kontakt:

Ewa Czajka
e.czajka@cbt.pl
Tel.: 22 428 44 26

Regulaminy
Cena

1250,00 

Dostępnych miejsc: 18