Do kogo kierowane jest szkolenie?
Szkolenie kierujemy do psychoterapeutów, psychologów, pedagogów, osób kształcących się w psychoterapii, studentów ostatniego roku psychologii.
Cele szkolenia
- Zrozumienie złożoności spektrum autyzmu i jego neurorozwojowego charakteru;
- Nabycie umiejętności diagnozowania autyzmu: uczestnicy zdobędą umiejętność rozpoznawania i oceny zaburzeń ze spektrum autyzmu u dzieci i młodzieży z wykorzystaniem różnorodne narzędzia diagnostyczne oraz umiejętności obserwacji i wywiadu;
- Doskonalenie kompetencji terapeutycznych: uczestnicy opanują skuteczne strategie terapeutyczne w pracy z dziećmi i młodzieżą ze spektrum autyzmu;
- Doskonalenie umiejętności pracy z rodziną: uczestnicy nabędą umiejętność wspierania rodzin osób z autyzmem i budowania pozytywnych relacji rodzinnych, które wspierają rozwój i funkcjonowanie dziecka w codziennym życiu;
- Doskonalenie umiejętności pracy z systemem edukacyjnym: uczestnicy zdobędą praktyczne umiejętności współpracy z nauczycielami i szkołami.
Ramowy program szkolenia
Podczas szkolenia uczestnicy zdobędą praktyczne narzędzia i strategie terapeutyczne, które pozwolą im skuteczniej wspierać osoby z autyzmem w ich rozwoju i funkcjonowaniu społecznym
- Wprowadzenie do spektrum autyzmu u dzieci i młodzieży: definicja, zmiany w klasyfikacjach.
- Etiologia autyzmu. Czynniki wpływające na obraz kliniczny autyzmu.
- Proces diagnostyczny: narzędzia diagnostyczne ADOS-2 i ADI-R, badanie teorii umysłu, specyfika funkcjonowania poznawczego.
- Fenotyp kobiecy.
- Oddziaływania terapeutyczne: zasady i techniki terapii behawioralnej w pracy z dziećmi i młodzieżą z autyzmem, oddziaływania ukierunkowane na objawy osiowe. Doskonalenie umiejętności społecznych i budowanie relacji interpersonalnych u osób z autyzmem.
- Rola terapeuty, czynniki wpływające i utrudniające i na proces terapeutyczny.
Spodziewane efekty:
- Głębsze zrozumienie autyzmu: uczestnicy zdobędą kompleksową wiedzę na temat różnorodnych cech autyzmu oraz jego wpływu na funkcjonowanie dzieci i młodzieży. Pozyskana wiedza obejmie także różnice indywidualne i płciowe w spektrum autyzmu.
- Diagnozowanie i ocena autyzmu: uczestnicy nabędą umiejętność rozpoznawania autyzmu oraz wykorzystania narzędzi diagnostycznych. Doskonalenie umiejętności diagnostycznych pozwoli na trafne ocenianie specyficznych potrzeb terapeutycznych pacjentów.
- Skuteczne strategie terapeutyczne: uczestnicy opanują praktyczne techniki i interwencje terapeutyczne, które będą mogli efektywnie stosować w pracy z osobami z autyzmem.
- Współpraca z rodzinami: uczestnicy będą umieli wspierać rodziny osób z autyzmem, pomagając im zrozumieć i radzić sobie z codziennymi wyzwaniami oraz budować pozytywne relacje rodzinne sprzyjające rozwojowi dziecka.
- Integracja wiedzy z praktyką: uczestnicy będą mogli integrować teoretyczną wiedzę na temat autyzmu z praktycznym doświadczeniem klinicznym, co umożliwi im skuteczne działanie w różnych sytuacjach terapeutycznych oraz dostosowanie strategii pracy do indywidualnych potrzeb pacjentów.
Metody edukacyjne – zaznacz
Połączenie wykładu i metod warsztatowych
Organizacja szkolenia
Osoby, które chcą zapisać się na szkolenie proszone są o wypełnienie formularza zgłoszenia oraz wpłatę na konto (szczegóły w formularzu).
Link do wydarzenia oraz materiały dydaktyczne zostaną przesłane 2 dni przed szkoleniem.
Uczestnicy otrzymują zaświadczenia potwierdzające udział w szkoleniu.