Wielu mężczyzn na całym świecie w listopadzie zapuszcza wąsy i brody, nie tylko po to, by dodatkowo podkreślić swoją męskość, ale także by podkreślić, że to właśnie ten miesiąc i symboliczny zarost ma na celu podnoszenie świadomości na temat problemów zdrowotnych, z którymi borykają się mężczyźni. Bo to właśnie w listopadzie trwa akcja Movember, która od 1999 roku skupia się na profilaktyce, diagnozowaniu i leczeniu problemów związanych z męskim zdrowiem, a przede wszystkim z rakiem prostaty.
Nazwa „Movember” stanowi połączenie angielskich słów „moustache” (wąsy) i „November” (listopad), co idealnie odzwierciedla cel tej kampanii. Wąsy stały się symbolem walki o zdrowie mężczyzn, a listopad jest miesiącem, w którym podkreśla się potrzebę profilaktyki i świadomości na temat męskich problemów zdrowotnych.
Rak prostaty to choroba nie tylko starszych mężczyzn
Rak prostaty, niestety, jest jednym z najczęstszych nowotworów diagnozowanych wśród mężczyzn w Polsce. Co roku zmagają się z nim tysiące mężczyzn, a liczba zachorowań rośnie. Rak prostaty to nie tylko problem starszych mężczyzn – coraz częściej diagnozowany jest u młodszych mężczyzn. Dlatego tak ważne jest podkreślanie znaczenia profilaktyki i wczesnego wykrywania tej choroby.
Dr n. med. Paweł Wisz, urolog, podkreśla, że mężczyźni często unikają rozmów na temat swojego zdrowia, zwłaszcza jeśli chodzi o wrażliwe kwestie związane z układem moczowo-płciowym. Jednak unikanie tych rozmów i bagatelizowanie objawów może prowadzić do opóźnienia diagnozy i leczenia.
Na co mężczyźni powinni zwracać uwagę?
Dlatego też Movember to nie tylko okazja do ekspozycji wąsów, ale przede wszystkim do zwiększenia świadomości na temat raka prostaty i innych problemów zdrowotnych mężczyzn.
Warto zwracać uwagę na objawy, które mogą sugerować problemy z układem moczowo-płciowym, takie jak trudności w oddawaniu moczu, ból w okolicy miednicy, czy obecność krwi w moczu czy nasieniu. Na szczęście dbanie o zdrowie i profilaktyka stają się coraz powszechniejszą praktyką, świadomym wyborem i elementem nowoczesnego stylu życia wielu mężczyzn. Dlatego rutynowe badania, takie jak oznaczenie poziomu PSA i wykonanie badania per rectum, czy badania USG powinni wykonać wszyscy panowie od 45. roku życia, a ci z obciążeniami genetycznymi już po ukończeniu 40. roku życia.
Nie tylko fizyczność, ale i emocje
Warto pamiętać nie tylko o aspektach fizycznych ale także emocjonalnych związanych z doświadczeniem choroby jaką jest rak prostaty.
Pacjenci, którzy otrzymują diagnozę tego rodzaju nowotworu, często doświadczają silnych emocji, takich jak lęk, strach, czy zagubienie. Obawa przed nieznanym, przed procesem leczenia i ewentualnymi skutkami ubocznymi może być przytłaczająca. Dodatkowo, wyobraźnia często maluje przerażający obraz choroby, co tylko zwiększa poziom stresu i niepokoju.
Warto zdawać sobie sprawę, że aspekty emocjonalne choroby mają ogromny wpływ na przebieg leczenia i jakość życia pacjenta. Stres i napięcie mogą negatywnie wpływać na zdolność organizmu do walki z chorobą, co utrudnia proces rekonwalescencji. Dlatego tak ważne jest, aby pacjenci i ich bliscy otaczali się profesjonalnym wsparciem.
Organizacje pacjenckie oraz specjaliści ds. psychoonkologii stanowią cenne źródło wsparcia. Porozmawianie z innymi osobami, które przeszły przez podobne doświadczenia, może pomóc pacjentom zrozumieć, że nie są sami w swojej walce. Emocjonalne wsparcie od partnera, rodziny i przyjaciół odgrywa również kluczową rolę w procesie zdrowienia. Otwarta komunikacja i akceptacja emocji są niezwykle istotne w radzeniu sobie z chorobą.
Psychologiczne aspekty życia po nowotworze
Warto również zwrócić uwagę na psychologiczne aspekty życia po leczeniu raka prostaty. Po zakończonym leczenia pacjenci często muszą zmierzyć się z nową rzeczywistością, która może różnić się od życia sprzed diagnozy. Właśnie wtedy wsparcie psychologiczne jest szczególnie cenne.
Zrozumienie i akceptacja tych emocji oraz poszukiwanie odpowiedniego wsparcia psychologicznego są niezbędne w procesie zdrowienia i poprawy jakości życia pacjentów.
Z tej okazji Centrum CBT wspólnie z NEO Hospital opracowało praktyczne porady, które mogą być wsparciem dla osób będących w procesie leczenia i ich rodzin.