Projekt „Skrzynka z Narzędziami dla Dzieci”

Zapraszamy na www.psychonarzedziakids.pl

Czas dorastania to proces naturalny, często trudny, pełen turbulencji, kryzysów, „zmian akcji” i zagrożeń. Dziecko zmienia się w dorosłego. Musi przejść drogę do poznania i zbudowania siebie. Rolą dorosłych jest mądre towarzyszenie dziecku w tym okresie życia.

Poznanie problemów okresu adolescencji otwiera na zrozumienie i akceptację zmian jakie zachodzą w zachowaniu, reakcjach, postrzeganiu siebie, świata i innych przez nastolatka. Zrozumienie etapów dorastania pomaga rodzicom spokojnie i w miarę „bezstresowo”, przejść ten okres w życiu dziecka.

Wiedza z zakresu psychologii okresu dorastania jest dla nastolatków i ich rodziców kluczowa. W 2022 roku Centrum CBT zrealizowało projekt Skrzynka z Narzędziami dla Dzieci. Jego  celem było podnoszenie świadomości na temat  szeroko pojętych problemów rozwojowych dzieci i młodzieży oraz roli dorosłych (rodziców, nauczycieli) w tym procesie.

Wiedza dla nastolatków

W ramach projektu przygotowano szereg narzędzi do świadomego i celowego wykorzystywania
wiedzy psychologicznej w budowaniu siebie przez nastolatków. Psychologowie z Centrum CBT w sposób przystępny wyjaśniają czym jest samoocena, jak ją budować, wyjaśniają rolę emocji. To wszystko zostało zapisane w formie video (webinarów). Przygotowano również materiały „do poczytania”, na temat problemów jakie mogą pojawić się w okresie adolescencji. Są one publikowane na blogu na stronie internetowej.

Wiedza dla dorosłych

Z materiałów przygotowanych dla nastolatków mogą korzystać również dorośli. Na blogu prezentowane są treści dotyczące rozwoju dziecka, jego zdrowia psychicznego i fizycznego.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami przygotowanymi w ramach projektu. Nauczyciele znajdą tu scenariusze lekcji wychowawczych, podczas których mogą poruszyć tematykę profilaktyki zdrowia psychicznego.

Webinary oraz prezentacje on -line, dostępne są bezpłatnie na stronie www.psychonarzedziakids.pl.

Webinary prowadzone są przez dr n. o zdr. Annę Kaźmierczak-Mytkowską oraz Mikołaja Golińskiego.

Koordynatorem projektu z ramienia Centrum CBT jest p. Dorota Wiśniewska, dyrektor zarządzająca Centrum CBT.

Partnerami projektu są: Fundacja Nie widać po Mnie oraz Otako Media. 

Projekt prowadzony jest przez Centrum CBT w ramach programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zaburzeń depresyjnych dzieci i młodzieży z Województwa Mazowieckiego. Działania finansowane są ze środków Województwa Mazowieckiego.

To także powinno Cię zainteresować

No results found.