Dysfunkcje seksualne kobiet – podejście terapeutyczne

Zaburzenia seksualne a zdrowie seksualne kobiety

Zaburzenia zainteresowania seksem u kobiet, zaburzenia orgazmu lub jego całkowity brak (anorgazmia) oraz bolesność podczas penetracji (despareunia) to najczęstsze dysfunkcje, jakie obniżają jakość życia kobiet. W Stanach Zjednoczonych problemy te zgłasza niemal 40% kobiet.  Jeśli pomimo dyskomfortu i dolegliwości nie ograniczają one aktywności seksualnej, mogą zostać sklasyfikowane jako dolegliwości związane ze zdrowiem seksualnym; bardzo często bowiem przyczyną dysfunkcji są zaburzenia MDA – mięśni dna miednicy, które pełnią kluczową rolę w odczuwaniu orgazmu, a których kondycja znacznie spada wskutek ciąży, zwłaszcza mnogiej, porodu czy urazów okolicy krocza. Dane National Institutes of Health (NIH) pokazują, że na samo tylko wysiłkowe nietrzymanie moczu (WTM) cierpi 20-30% kobiet w średnim wieku.

Problem psychopatologii jest zwykle złożony i wymaga oceny z uwzględnieniem kilku czynników: biologicznych, psychologicznych, kulturowych oraz społecznych i relacyjnych. Kryteria rozpoznania wiążą się z identyfikacją 3 z nich, jakie utrzymują się co najmniej pół roku. Samo leczenie zależy od podłoża – w przypadku czynników psychologicznych, kulturowych oraz społecznych, w ich modyfikacji nieoceniona jest psychoterapia i terapia seksualna.

Psychoterapia w leczeniu dysfunkcji seksualnych u kobiet – szkolenia w październiku

We wrześniu, po przerwie wakacyjnej wznowiliśmy cykl warsztatów realizowanych w ramach PZS. Wraz z nowym terminem szkolenia, jaki w Centrum CBT w Warszawie zaplanowaliśmy na 28-29 października, powracamy do problematyki seksuologicznej zgłaszanej przez kobiety i zapoznamy się z technikami, jakie są stosowane w pracy z tego typu problemami, ze szczególnym uwzględnieniem podejścia CB. Omówimy typowe objawy zaburzeń o podłożu psychogennym oraz kryteria rozpoznania. W części praktycznej, uczestnicy szkolenia zapoznają się z metodą przeprowadzania wywiadu, diagnozy oraz planowania terapii. Będzie to również świetna okazja do tego, aby skonfrontować swoje podejście do pracy z seksualnością w ogóle.  Szkolenie poprowadzi seksuolog kliniczny Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego – mgr Małgorzata Pogorzelska.

Zapraszamy i czekamy na Państwa zgłoszenia!