Dysfunkcje seksualne kobiet – podejście terapeutyczne

Dysfunkcje seksualne kobiet – podejście terapeutyczne

25.09.2017

Zaburzenia seksualne a zdrowie seksualne kobiety

Zaburzenia zainteresowania seksem u kobiet, zaburzenia orgazmu lub jego całkowity brak (anorgazmia) oraz bolesność podczas penetracji (despareunia) to najczęstsze dysfunkcje, jakie obniżają jakość życia kobiet. W Stanach Zjednoczonych problemy te zgłasza niemal 40% kobiet.  Jeśli pomimo dyskomfortu i dolegliwości nie ograniczają one aktywności seksualnej, mogą zostać sklasyfikowane jako dolegliwości związane ze zdrowiem seksualnym; bardzo często bowiem przyczyną dysfunkcji są zaburzenia MDA – mięśni dna miednicy, które pełnią kluczową rolę w odczuwaniu orgazmu, a których kondycja znacznie spada wskutek ciąży, zwłaszcza mnogiej, porodu czy urazów okolicy krocza. Dane National Institutes of Health (NIH) pokazują, że na samo tylko wysiłkowe nietrzymanie moczu (WTM) cierpi 20-30% kobiet w średnim wieku.

Problem psychopatologii jest zwykle złożony i wymaga oceny z uwzględnieniem kilku czynników: biologicznych, psychologicznych, kulturowych oraz społecznych i relacyjnych. Kryteria rozpoznania wiążą się z identyfikacją 3 z nich, jakie utrzymują się co najmniej pół roku. Samo leczenie zależy od podłoża – w przypadku czynników psychologicznych, kulturowych oraz społecznych, w ich modyfikacji nieoceniona jest psychoterapia i terapia seksualna.

Psychoterapia w leczeniu dysfunkcji seksualnych u kobiet – szkolenia w październiku

We wrześniu, po przerwie wakacyjnej wznowiliśmy cykl warsztatów realizowanych w ramach PZSWraz z nowym terminem szkolenia, jaki w Centrum CBT w Warszawie zaplanowaliśmy na 28-29 października, powracamy do problematyki seksuologicznej zgłaszanej przez kobiety i zapoznamy się z technikami, jakie są stosowane w pracy z tego typu problemami, ze szczególnym uwzględnieniem podejścia CB. Omówimy typowe objawy zaburzeń o podłożu psychogennym oraz kryteria rozpoznania. W części praktycznej, uczestnicy szkolenia zapoznają się z metodą przeprowadzania wywiadu, diagnozy oraz planowania terapii. Będzie to również świetna okazja do tego, aby skonfrontować swoje podejście do pracy z seksualnością w ogóle.  Szkolenie poprowadzi seksuolog kliniczny Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego – mgr Małgorzata Pogorzelska.

Zapraszamy i czekamy na Państwa zgłoszenia!
close
Potrzebujesz więcej informacji nt. szkoleń, kursów czy konsultacji?
Zostaw numer, oddzwonimy do Ciebie.


    Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
    lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
    Umów wizytę
    Umów się na wizytę

      Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Centrum CBT Centrum CBT EDU, ul. Wołodyjowskiego 74A, 02-724 Warszawa w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".