3 października br. w Centrum Słuchu w Kajetanach odbyła się debata „Zrównoważony rozwój, współpraca i koordynacja działań w opiece medycznej – szansą dla pacjentów i systemu ochrony zdrowia” w ramach Kongresu Zdrowia Polaków „One Health – Jedno Zdrowie”.
Kongresu „Zdrowie Polaków to wyjątkowe wydarzenie jest organizowane jest przy współpracy Komitetu Nauk Klinicznych Polskiej Akademii Nauk, Rady Głównej Instytutów Badawczych, Światowego Centrum Słuchu, Instytutu Narządów Zmysłów oraz fundacji „Po Pierwsze Zdrowie”.
Rok 2023 przynosi nowe wyzwania, dlatego też w trakcie tegorocznej edycji uwaga skupiona jest na związkach między zdrowiem człowieka a jakością środowiska, w którym żyje. Pod hasłem „One Health – Jedno Zdrowie” skupiamy się na integralnym podejściu do zdrowia, które uwzględnia wpływ środowiska naturalnego i człowieka na ogólną równowagę zdrowotną. To perspektywa, dzięki której można zobaczyć bardzo wyraźnie, że zdrowie jednostki i zdrowie ekosystemu są ze sobą nierozerwalnie związane.
Przedstawiciele Centrum CBT wzięli udział w debacie „Zrównoważony rozwój, współpraca i koordynacja działań w opiece medycznej – szansą dla pacjentów i systemu ochrony zdrowia”.
Wśród podejmowanych tematów były m.in. dobrostan psychiczny osób przewlekle chorych, wpływ nowych technologii na zrównoważony rozwój systemu ochrony zdrowia, interdyscyplinarny wymiar opieki nad zdrowiem od chirurgii do psychoterapii, jak również znaczenie profilaktyki, czynników środowiskowych w utrzymaniu zdrowia fizycznego i psychicznego oraz czy możliwe jest skuteczne partnerstwo publiczno-prywatne w systemie ochronie zdrowia.
–Technologia pod wieloma względami stała się nierozerwalną częścią życia – wielu z nas nie jest w stanie funkcjonować w efektywny sposób bez codziennego kontaktu z chociażby smartfonem, bez którego skuteczne wykonanie wielu zadań staje się po prostu niemożliwe lub co najmniej niezwykle uciążliwe. Od co najmniej dwóch dekad urządzenia elektroniczne stały się szeroką platformą interakcji międzyludzkich wymuszając redefinicje takich pojęć jak prywatność, przyjaźń czy intymność kreując nowe formy relacji. Rozwój technologii to także zjawiska niepożądane takie jak cyberprzemoc czy uzależnienia behawioralne, z którymi coraz częściej zmagamy się w gabinetach. Obecnie stoimy przed wyzwaniem polegającym na takim ulokowaniu technologii w środowisku człowieka, aby jak najmniej zaburzała ona wypracowane przez wiele tysięcy lat ewolucji strategie nawiązywania i podtrzymywanie relacji międzyludzkich, rozwoju indywidualnego oraz radzenia sobie z emocjami i przede wszystkim służyła utrzymaniu równowagi psychiki z ciałem. W tym obszarze jest jeszcze wiele do zrobienia. – dr n. med. Tomasz Srebnicki psycholog, specjalista psychoterapii dzieci i młodzieży, członek Rady Naukowej Centrum CBT.
Uczestnikami debaty byli prof. n. med. Zbigniew Gaciong, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Adam Szlachta, prezes zarządu American Heart of Poland, Michał Kępowicz, dyrektor ds. relacji strategicznych i Market Access w Philips Healthcare, członek zarządu Philips Polska, dr n. med. Tomasz Srebnicki – psycholog, specjalista psychoterapii dzieci i młodzieży, psychoterapeuta, superwizor-dydaktyk Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej, członek Rady Naukowej Centrum CBT, lek. med. Agata Misera – psychiatra dzieci i młodzieży oraz Joanna Szyman – prezes zarządu NEO Hospital oraz Centrum CBT.