Tiki i zespół Tourette’a – oswoić chorobę

Dziecko z tikami w domu i w szkole

Szanowni Państwo, chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na problematykę zaburzeń tikowych i zespołu Tourette’a. Obecne cały czas w ofercie naszego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli szkolenia dla nauczycieli i pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych – Dziecko z tikami w domu i w szkole – są doskonałą okazją nie tylko do poznania obrazu klinicznego choroby, ale także modeli leczenia. Głównym celem psychoterapii jest redukcja nasilenia tików i nabycie umiejętności radzenia sobie z trudnościami w codziennym życiu. Musimy pamiętać o tym, że dzieci z tikami mają sporo problemów związanych z adaptacją w szkole i tworzeniem konstruktywnych relacji z rówieśnikami. Wciąż brakuje wiedzy środowiskowej i psychoedukacji, która by zmieniła nie tylko świadomość dzieci i młodzieży w zakresie tego, czym są tiki, ale z pewnością dzięki temu zwiększyłaby poziom akceptacji środowiska wobec dziecka dotkniętego chorobą tikową.

Pierwsi na polskim rynku

Od lat propagujemy wiedzę na temat metod terapeutycznych zaburzeń tikowych. Nasz ośrodek CBT jako pierwszy na polskim rynku opublikował gotowe protokoły pracy z pacjentem z chorobą tikową w ramach dwóch pozycji książkowych: „Podręcznik dla terapeutów” i „Zeszyt ćwiczeń dla pacjenta” autorstwa C. Verdellen, S. Kriens i I. van Costrum. Autorki specjalizują się w leczeniu zaburzeń tikowych z zastosowaniem terapii poznawczo-behawioralnej i odnoszą sukcesy porównywalne do leczenia farmakologicznego. To zresztą już od dłuższego czasu decyduje o światowych standardach leczenia tików z zastosowaniem terapii behawioralnej jako metody wiodącej.

Behawioralna terapia tików w Centrum CBT

Protokoły prezentowane w książce oparte są na technikach ekspozycji z powstrzymaniem reakcji (powstrzymywanie tiku) i odwracania nawyku (używanie czynności zastępczej), co w znacznym stopniu zmniejsza nasilenie zaburzeń głosowych, ruchowych czy zachowań obsesyjno-kompulsyjnych. Książki napisane są dla praktyków i prezentują zintegrowane działanie terapeuty i pacjenta. Korzystając z “Zeszytu ćwiczeń” pacjent ma cały czas możliwość pracy i powrotu do nich, włącznie z zadaną pracą terapeutyczną, co z punktu widzenia terapii ma ogromną korzyść.

Obydwie pozycje są do nabycia w Poradniach: przy ul. Wołodyjowskiego i przy ul. Marszałkowskiej, jak również za pośrednictwem strony internetowej naszych wydawnictw www.cbt.pl.

Zachęcamy dyrekcje szkół i nauczycieli do zamawiania szkoleń Tiki i zespół Tourette’a w ramach ODN. Jest to specjalnie dedykowana Wam, drodzy pedagodzy, oferta, która daje praktyczne porady, pozwoli rozpoznawać problemy u dziecka z tikami, pokazuje jak sobie z nimi skutecznie radzić i jak się komunikować z rodzicami. Przypominamy, że w ramach ODN szkolenia grupowe prowadzimy na terenie całej Polski!

Zapraszamy!