KOT dla dzieci i młodzieży
Czyli oferta Kompleksowej Opieki Terapeutycznej dla dzieci i młodzieży
Witaj! „KOT dla dzieci i młodzieży” to wyjątkowa oferta kompleksowej opieki terapeutycznej, ukierunkowanej na wszechstronne wsparcie dzieci i młodzieży z różnorodnymi trudnościami w obszarze zdrowia psychicznego oraz ich rodziców, rodzin i otoczenia edukacyjnego.
W ramach KOT dla dzieci i młodzieży zapewniamy dostosowanie metod leczenia do indywidualnych potrzeb Twojego dziecka. Zanim rozpoczniemy terapię przeprowadzamy konsultacje, aby zrozumieć potrzeby dziecka i całej rodziny. Nasz zespół dokładnie analizuje sytuację uwzględniając kontekst rodzinny, edukacyjny, społeczny, kulturowy. W diagnozie oraz terapii uczestniczy doświadczony zespół różnych specjalistów, którzy współpracują ze sobą w procesie terapeutycznym”.
Koordynujemy cały proces od diagnozy do rozwiązania – proces wspierany jest przez dedykowanego opiekuna pacjenta, który pomaga w umawianiu terminów badań i wizyt.
„KOT dla dzieci i młodzieży” został stworzony z myślą o dzieciach i ich rodzicach,
którzy poszukują kompleksowego wsparcia w trudnościach, którzy często gubią się poszukując pomocy u wielu specjalistów, a brak koordynacji procesu diagnostyczno-terapeutycznego utrudnia im dotarcie do celu.
„KOT dla dzieci i młodzieży” zapewnia dobór metod dostosowanych do indywidualnych potrzeb i oznacza koordynowany proces, prowadzący od diagnozy do rozwiązań.
Zanim rozpoczniemy terapię, przeprowadzamy dwie konsultacyjne porady psychologiczne, aby lepiej zrozumieć potrzeby dziecka i całej rodziny. Nasz zespół dokładnie analizuje sytuację, uwzględniając kontekst rodzinny, edukacyjny, społeczny i kulturowy.
Obszary pomocy
Świadczymy kompleksową opiekę dla dzieci i młodzieży z różnymi trudnościami, w tym:
- zaburzeniami rozwojowymi, zapewniając wsparcie zarówno na etapie diagnozy, jak i terapii,
- pomagamy w radzeniu sobie z trudnościami związanymi z zaburzeniami opozycyjno-buntowniczymi, zespołem nadpobudliwości psychoruchowej, zaburzeniami tikowymi oraz zaburzeniami ze spektrum autyzmu,
- oferujemy wsparcie w radzeniu sobie z depresją, zaburzeniami lękowymi, obsesyjno-kompulsyjnymi i pokrewnymi, zaburzeniem stresu pourazowego i związanymi ze stresem, zaburzeniami dysocjacyjnymi i pod postacią somatyczną, zachowaniami autodestrukcyjnymi, samookaleczniami, nieprawidłowo kształtującą się osobowością, zaburzeniami identyfikacji płciowej,
- oferujemy leczenie zaburzeń odżywiania, wspierając zarówno fizyczne, jak i emocjonalne aspekty zdrowego odżywiania,
- udzielamy również pomocy w odniesieniu do problemów w relacji dziecko-rodzice, dziecko-nauczyciel, w relacji między rodzeństwem, związanych ze szkołą lub nauką (specyficzne trudności w uczeniu się), związanych z wykluczeniem społecznym/odrzuceniem, byciem obiektem dyskryminacji i prześladowania, trudnościami adaptacyjnymi i akulturacji.
Opieka dla dziecka i rodziny
angażujemy się we wsparcie dziecka i całego systemu rodzinnego, pomagając w radzeniu sobie z trudnościami oraz budowaniu relacji rodzinnych,
Wsparcie dziecka w środowisku edukacyjnym
współpracujemy z placówkami edukacyjnymi (przedszkolami, szkołami), zapewniając wsparcie dzieciom w środowisku szkolnym, w zakresie trudności z zachowaniem, nauką i problemach w relacjach rówieśniczych.
wsparcie i opieka dla rodziców
oferujemy wsparcie psychologiczne i edukacyjne dla rodziców, tak by pomóc im lepiej rozumieć problemy i jak radzić sobie z wyzwaniami związanymi z trudnościami dziecka oraz jak wspierać je w codziennym funkcjonowaniu.
Proces diagnostyczno-terapeutyczny prowadzony jest przez zespół specjalistów (link do nasz zespół), w tym psychiatrów dzieci i młodzieży, psychiatrów, psychologów, psychoterapeutów, terapeutów środowiskowych dzieci i młodzieży, którzy świadczą wizyty w domu i szkole oraz wspierany przez koordynatorów, którzy dbają o sprawny jego przebieg, pomagając w umawianiu terminów badań i wizyt.
„KOT dla dzieci i młodzieży” to wzięcie odpowiedzialności za cały proces diagnostyczno-terapeutyczny i koncentracja na poszukiwaniu optymalnych rozwiązań.
Kompleksowa opieka
„KOT dla dzieci i młodzieży” to indywidualne i kompleksowe podejście ukierunkowane na dziecko, rodzinę i otoczenie edukacyjne. Nasz zespół specjalistów, składający się z psychologów, psychologów klinicznych, psychoterapeutów, psychiatrów dzieci i młodzieży, psychiatrów oraz terapeutów środowiskowych dzieci i młodzieży pracuje wspólnie, by zapewnić profesjonalną pomoc i opiekę.
Jak wygląda proces diagnostyczny i terapeutyczny?
- Diagnoza z uwzględnieniem kontekstu: zanim rozpoczniemy terapię, przeprowadzamy dwie konsultacyjne porady psychologiczne, aby lepiej zrozumieć potrzeby dziecka i całej rodziny. Nasz zespół dokładnie analizuje sytuację uwzględniając kontekst rodzinny, edukacyjny, społeczny i kulturowy.
- Plan leczenia oparty na dowodach: nasze działania bazują na aktualnej wiedzy i wynikach badań naukowych. Stosujemy praktykę opartą na dowodach (tzw. evidence-based practice), aby zapewnić skuteczną pomoc.
- Opieka specjalistów: po diagnozie proponujemy objęcie opieką pojedynczego specjalisty lub zespołu specjalistów, w tym terapeutów środowiskowych dzieci i młodzieży, którzy świadczą wizyty w domu i w szkole. Specjaliści pracują w zespole i działają wspólnie, aby zapewnić kompleksową pomoc.
- Wsparcie opiekuna pacjenta/koordynatora: opiekun pacjenta/koordynator będzie dbał o sprawny przebieg procesu diagnostyczno-terapeutycznego, pomagając w umawianiu terminów badań i wizyt.
- Bezpośrednie zapisy: istnieje również możliwość bezpośredniego zapisania się do psychoterapeuty, lekarza lub psychologa wykonującego badanie psychologiczne lub udzielającego porad psychologicznych.
Nasze usługi obejmują:
Diagnoza
W trakcie diagnozy wykorzystujemy różnorodne metody, takie jak wywiad, rozmowa, badanie z zastosowaniem testów psychologicznych, ale także bezpośrednia obserwacja funkcjonowania dziecka w środowisku domowym lub edukacyjnym.
Wsparcie rodziców
Zapewniamy konsultacje, porady psychoedukacyjne, wsparcie psychologiczne oraz warsztaty dla rodziców, aby pomóc im lepiej zrozumieć i radzić sobie z wyzwaniami związanymi z trudnościami dziecka oraz wspierać je w codziennym funkcjonowaniu.
Psychoterapię indywidualną i grupową
Oferujemy psychoterapię indywidualną dla dzieci i młodzieży w nurcie poznawczo-behawioralnym oraz psychoterapię grupową, w tym grupy z elementami dialektycznej terapii behawioralnej i terapii schematów.
Terapię środowiskową i rodzinną
Zapewniamy terapię środowiskową dla dzieci i młodzieży, w tym wizyty terapeutów środowiskowych w domu i w szkole oraz terapię rodziną, aby pomóc w poprawie relacji i funkcjonowania rodziny.
Mediacje rodzinne
Nasz zespół mediatorów specjalizuje się w mediacjach rodzinnych, pomagając rozwiązywać konflikty i poprawiać komunikację w rodzinie.
Zajęcia warsztatowe
Organizujemy zajęcia warsztatowe dla dzieci, młodzieży i rodziców, w tym treningi umiejętności społecznych, treningi zastępowania agresji oraz warsztaty wspierające rodziców w opiece nad dziećmi z różnymi trudnościami.
Skorzystaj z naszej pomocy! Wspólnie znajdziemy rozwiązania!
Nasza zespół tworzą:
Lekarze
Nasz zespół lekarzy posiada rozległe doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń psychicznych wieku rozwojowego. Zapewniamy opiekę zarówno ze strony doświadczonych specjalistów, jak i lekarzy będących w trakcie specjalizacji.
Psychoterapeuci
Nasi psychoterapeuci posiadają certyfikaty Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej lub są specjalistami w dziedzinie psychoterapii dzieci i młodzieży, część z nich jest w trakcie szkolenia lub procesu certyfikacji. Ich zaangażowanie i profesjonalizm zapewniają skuteczną pomoc w terapii.
Psycholodzy kliniczni
Nasz zespół psychologów klinicznych ma bogate doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą. Zapewniamy wsparcie emocjonalne oraz terapię nakierowaną na indywidualne potrzeby każdego pacjenta.
Terapeuci środowiskowi dzieci i młodzieży
Nasza oferta terapeutyczna obejmuje również pracę z terapeutami środowiskowymi, którzy świadczą wizyty w domu oraz szkole. Ich zaangażowanie w proces terapeutyczny pomaga stworzyć bezpieczne i wspierające środowisko dla rozwoju dziecka.
Mediatorzy specjalizujący się w mediacjach rodzinnych
Nasz zespół mediatorów zapewnia wsparcie w rozwiązywaniu konfliktów rodzinnych, wspierając budowanie zdrowych relacji w rodzinie.
Członkowie naszego zespołu posiadają bogate doświadczenie w pracy z pacjentami w wieku rozwojowym.
Nadzór merytoryczny i superwizja
„KOT dla dzieci i młodzieży” to wzięcie odpowiedzialności za cały proces i koncentracja na rozwiązaniach. Dlatego też praca naszego zespołu lekarzy, psychologów, psychoterapeutów i terapeutów środowiskowych dzieci i młodzieży jest stale nadzorowana i superwizowana przez prof. dr. hab. n. med. Tomasza Wolańczyka, kierownika Kliniki Psychiatrii Wieku Rozwojowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Anitę Bryńską, profesora w Klinice Psychiatrii Wieku Rozwojowego WUM, Superwizora-Dydaktyka Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej oraz Superwizorów PTTPB.
Nadzór merytoryczny i superwizja obejmuje:
- Omówienia kliniczne: regularne omówienia kliniczne, podczas których analizowane są rezultaty diagnostyczne, proponowane plany postępowania oraz leczenia farmakologicznego. Ten obszar nadzorowany jest przez prof. dr hab. n. med. Tomasza Wolańczyka.
- Superwizję psychologicznej diagnostyki testowej: dr n. o zdr. Anna Kaźmierczak-Mytkowska nadzoruje proces diagnostyki testowej, zapewniając profesjonalne wsparcie w planowaniu badań z wykorzystaniem standaryzowanych narzędzi psychologicznych.
- Superwizję procesu diagnostycznego: mgr Helena Krauze prowadzi superwizję procesu diagnostycznego, zapewniając wsparcie w analizie rezultatów diagnostycznych oraz w opracowywaniu planów postępowania.
- Superwizję procesu psychoterapeutycznego: dr n. med. n. o zdr. Nina Szalas, dr n. med. Tomasz Srebnicki oraz prof. dr hab. n. med. n. o zdr. Anita Bryńska wraz z zespołem superwizorów zapewniają superwizję psychoterapii indywidualnej i grupowej, zapewniając profesjonalne wsparcie w procesie terapeutycznym.
- Superwizję terapii środowiskowej: dr n. med. Tomasz Srebnicki prowadzi superwizję terapii środowiskowej, zapewniając wsparcie merytoryczne w oddziaływaniach środowiskowych.
W naszej pracy opieramy się na wartościach takich jak zaufanie, akceptacja, uważność oraz tworzymy profesjonalną przestrzeń, opartą na zrozumieniu i odpowiedzialności, tak by wspólnie znaleźć rozwiązania.