Blog

Witaj na naszym blogu poświęconym zdrowiu psychicznemu! Jeśli zależy Ci na zgłębianiu wiedzy na temat tego, jak dbać o dobrostan psychiczny, to dobrze trafiłeś. Nasze artykuły zwierają wiele cennych informacji dotyczących zdrowia psychicznego – od wyjaśnienia kluczowych pojęć, poprzez analizę przyczyn i objawów, aż po omówienie skutecznych metod leczenia chorób i zaburzeń psychicznych.

Jeśli poszukujesz inspirującego i kompetentnego źródła informacji z dziedziny psychologii, Centrum CBT jest po to, by Ci pomóc. Nasi doświadczeni specjaliści dzielą się swoją wiedzą, opartą na latach praktyki i badaniach. Niezależnie od tego, czy chcesz lepiej zrozumieć mechanizmy swoich emocji, radzić sobie ze stresem czy poprawić jakość swojego życia psychicznego, nasz blog jest stworzony właśnie dla Ciebie.

Zapraszamy do podróży po tajnikach zdrowia psychicznego, gdzie poznasz nie tylko teorię, ale także praktyczne wskazówki, które możesz wdrożyć w swoim życiu codziennym. Razem z nami odkryjesz, jak ważne jest dbanie o równowagę emocjonalną i jak skutecznie zadbać o swoje dobre samopoczucie.

Zapraszamy do lektury!

maciej misztal
Blog

Kryzys wieku średniego – kryzys przemijania

Czy wiesz, że kryzys wieku średniego może dotknąć każdego, niemniej jednak zdecydowanie częściej borykają się z tym stanem mężczyźni. Jak wskazuje psycholog, Maciej Misztal, prawdopodobnie mężczyźni są bardziej podatni, ich sytuacja życiowa, a raczej wymagania życiowe, które są przed nimi stawiane, są inne niż u kobiet, co być może ich bardziej predysponuje do tego.

Agnieszka Chruścikowska
Blog

Dietetyk – kluczowa rola w procesie leczenia zaburzeń odżywiania

Z dietetykiem, dr n. o zdr. Agnieszką Chruścikowską, rozmawiamy o dzisiejszej skali zaburzeń odżywiania wśród dzieci i młodzieży. Między innymi o tym, co jest tego powodem, jakie są czynniki ryzyka zachorowania na bulimię, czy anoreksję, jaką rolę w tym odgrywają media społecznościowe oraz jak najlepiej pomóc swojemu dziecku w wyleczeniu zaburzeń odżywiania. 

Marta Budziszewska depresja senioralna
Blog

Depresja senioralna, czyli „depresja bez depresji”

Dużo się dzisiaj mówi o depresji u osób dorosłych, dużo się też mówi o depresji u dzieci i młodzieży. Natomiast trochę jest pomijany ten obszar depresji u osób starszych. Na czym polega różnica?

Rzeczywiście tak jest, że zdecydowanie mocniejsza jest koncentracja na zaburzeniach depresyjnych u najmłodszych lub u osób dorosłych, natomiast w pewnym sensie depresja senioralna jest deprecjonowana.

Depresja u nastolatków – inne objawy niż u dorosłych
Blog

Depresja u nastolatków – inne objawy niż u dorosłych

Warto mieć świadomość, że depresja u nastolatków i depresja u dorosłych może objawiać się w zupełnie inny sposób. Tym samym, można przeoczyć i zaniedbać objawy choroby u swojego dziecka, sądząc, że to jedynie rozdrażnienie i burza hormonalna.

Wyzwania w związkach – psychoterapia dla par
Blog

Wyzwania w związkach –  psychoterapia dla par

W dzisiejszym szybkim tempie życia utrzymanie zdrowego i satysfakcjonującego związku to wyzwanie, z którym muszą mierzyć się liczne pary. Warto zdać sobie sprawę, że problemy w związku są naturalne, ale kluczem do ich rozwiązania jest skuteczna komunikacja i otwarta postawa wobec zmian.

Niepokój jak sobie z nim radzić
Blog

Niepokój – jak sobie z nim radzić?

Niepokój, jako stan wewnętrznego napięcia, lęku i niepewności, jest nieodłącznym elementem ludzkiego doświadczenia. Wzrost stresujących sytuacji w życiu codziennym oraz różnorodne zaburzenia lękowe mogą prowadzić do jego nadmiernego nasilenia, mającego negatywny wpływ na zdolność funkcjonowania w codziennym życiu.

Hejt wśród młodzieży jak pomóc dziecku
Blog

Hejt wśród młodzieży  – jak pomóc dziecku?

ejt to zjawisko, które coraz częściej staje się częścią życia młodych ludzi. Według badań fundacji Dbam o mój Z@sięg, aż 62% młodych osób doświadczyło hejtu w drugiej połowie 2022 roku. To nie tylko naruszenie prawa, ale także dewastacja psychiki. Czym jednak jest hejt, jakie są jego formy i jak wpływa na zdrowie psychiczne młodych ludzi? Jak rodzice powinni rozpoznawać sygnały i jak reagować w sytuacji, gdy ich dziecko doświadcza hejtu?

Kontakt z nastolatkiem – jak budować i jak go utrzymać
Blog

Kontakt z nastolatkiem – jak budować i jak go utrzymać?

Oczywiście najłatwiej byłoby powiedzieć lub napisać, że relację z dzieckiem należy budować od momentu jego urodzenia. Ale czas rozwoju dziecka, a szczególnie okres nastoletni sprawia, że ta więź rodziców z nastolatkiem się poluzowuje – na rzecz rówieśników, kolegów, przyjaciół.

ADD – objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia koncentracji uwagi
Blog

ADD – objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia koncentracji uwagi

Zaburzenia koncentracji uwagi – ADD, mogą towarzyszyć osobie przez całe życie, wpływając na różne sfery codziennego funkcjonowania: od nauki przez pracę, aż po relacje osobiste. Warto przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu, zrozumieć, jakie są jego charakterystyczne objawy, co leży u jego podstaw, a także jak skutecznie przeciwdziałać jego negatywnym skutkom.

Zaburzenia nastroju – jak sobie z nimi radzić
Blog

Zaburzenia nastroju – jak sobie z nimi radzić?

Współczesny świat niesie ze sobą wiele wyzwań, a tempo życia często stawia nas przed trudnościami emocjonalnymi. W niniejszym artykule skoncentrujemy się na rzuceniu światła na naturę oraz różnorodność zaburzeń nastroju. Warto dowiedzieć się, czym dokładnie są zaburzenia nastroju, jakie formy przybierają i jakie są potencjalne metody radzenia sobie z nimi.

Warsztaty rodzicielskie skuteczna droga do zrozumienia i wspierania dzieci z ADHD
ADHD

Warsztaty rodzicielskie: skuteczna droga do zrozumienia i wspierania dzieci z ADHD

Warsztaty rodzicielskie, jako skuteczna metoda terapeutyczna, stają się nieocenionym wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci z zaburzeniami eksternalizacyjnymi, zwłaszcza z rozpoznaniem ADHD. Ich głównym celem jest nauczanie rodziców skutecznego stosowania metod, które prowadzą do redukcji zachowań problemowych, zwiększenia liczby zachowań adaptacyjnych u dzieci oraz poprawy radzenia sobie z trudnymi zachowaniami, wynikającymi z objawów ADHD.

wywiad z eksperami aleksandra rosowicz
Blog

Nierealistyczne oczekiwania stawiane kobietom to jeden z czynników depresji poporodowej

Czym jest depresja poporodowa? Czym się różni od zwykłej depresji? Poporodowe zaburzenia nastroju mogą pojawić się bez wyraźnej przyczyny. Warto też podkreślić, że nie ma jednego czynnika, który wywołuje zaburzenia nastroju w okresie poporodowym. Badania wskazują, że jest ich kilka, które sprawiają, że są kobiety bardziej narażone na wystąpienie depresji poporodowej.

wywiad z eksperami martyna czopowicz
Blog

Osobowość człowieka kształtuje się od urodzenia aż do dorosłości

Czym jest osobowość? Czy człowiek się z nią rodzi, czy jednak osobowość kształtuje się w trakcie naszego rozwoju?

Osobowość są to cechy psychologiczne, które przyczyniają się do względnie stałych, wyróżniających daną osobę, wzorców odczuwania, myślenia i zachowania. Osobowość, w ciągu naszego życia, kształtuje się poprzez dwa główne czynniki  – genetyczne i te związane z doświadczeniami życiowymi.

Zniekształcenia poznawcze kształtowanie naszego postrzegania świata
Blog

Zniekształcenia poznawcze: kształtowanie naszego postrzegania świata

Zniekształcenia poznawcze towarzyszą nam na co dzień, pełniąc rolę swoistego „uroku umysłu”. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z ich obecności, co może prowadzić do nieprawidłowego odczytywania rzeczywistości. W artykule tym przyjrzymy się najpowszechniejszym zniekształceniom poznawczym, jakie mogą wpływać na nasze myślenie i zachowanie.

Samoocena – jak radzić sobie z Wewnętrznym Krytykiem
Blog

Samoocena – jak radzić sobie z Wewnętrznym Krytykiem?

Czy zdarzyło ci się kiedyś zastanawiać, skąd biorą się te nieustanne, krytyczne komentarze w twoim umyśle? Oto Wewnętrzny Krytyk, niezadowolony z każdego twojego kroku i gotów wypomnieć ci każdy błąd. Choć jego słowa mogą cię ranić, warto zastanowić się, co tak naprawdę chce ci przekazać.

Jak radzić sobie z emocjami – techniki i metody pracy własnej
Blog

Jak radzić sobie z emocjami? – techniki i metody pracy własnej

Emocje są nieodłączną częścią ludzkiego doświadczenia, pełniąc istotną rolę w naszym codziennym funkcjonowaniu. Radość, smutek, złość, wstręt czy strach są jak czerwone lampki, sygnalizujące, że coś jest nie tak, lub że nasze potrzeby nie zostały zaspokojone. Warto zrozumieć, że te tzw. „negatywne” emocje pełnią ważną funkcję przystosowawczą, pomagając nam orientować się w otaczającym świecie.

Depresja klimatyczna – czyli jak klimat wpływa na nasze zdrowie psychiczne
Blog

Depresja klimatyczna – czyli jak klimat wpływa na nasze zdrowie psychiczne

Świat, stojąc w obliczu ogromnych zmian klimatycznych, doświadcza nie tylko fizycznych skutków, lecz również coraz bardziej zauważalnych wpływów na zdrowie psychiczne. Pojęcie „depresji klimatycznej” staje się coraz bardziej znanym i aktualnym tematem, który angażuje zarówno ekologów, jak i specjalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym.

Poradnik dla rodziców jak wspierać ciałoneutralność w domu
Blog

Poradnik dla rodziców: jak wspierać ciałoneutralność w domu

W dzisiejszym świecie, w którym media społecznościowe i internet odgrywają kluczową rolę w życiu nastolatków, presja związana z wyglądem staje się coraz bardziej palącym problemem. W celu pomocy rodzicom w radzeniu sobie z tą presją i wspieraniu ciałoneutralności u swoich dzieci, przedstawiamy poradnik obejmujący kilka kluczowych obszarów.

Samoocena wyzwania i strategie na drodze do zdrowego poczucia własnej wartości
Blog

Samoocena: wyzwania i strategie na drodze do zdrowego poczucia własnej wartości

Poczucie własnej wartości, zwane samooceną, kształtuje naszą relację z samym sobą i otaczającym nas światem. To nie tylko subiektywne spojrzenie na siebie, ale także kluczowy element determinujący nasze postawy, aspiracje i cele życiowe. Warto zastanowić się, jak bardzo nasza samoocena wpływa na codzienne życie. Czy umiemy żyć zgodnie z naszymi wartościami?