Blog

Witaj na naszym blogu poświęconym zdrowiu psychicznemu! Jeśli zależy Ci na zgłębianiu wiedzy na temat tego, jak dbać o dobrostan psychiczny, to dobrze trafiłeś. Nasze artykuły zwierają wiele cennych informacji dotyczących zdrowia psychicznego – od wyjaśnienia kluczowych pojęć, poprzez analizę przyczyn i objawów, aż po omówienie skutecznych metod leczenia chorób i zaburzeń psychicznych.

Jeśli poszukujesz inspirującego i kompetentnego źródła informacji z dziedziny psychologii, Centrum CBT jest po to, by Ci pomóc. Nasi doświadczeni specjaliści dzielą się swoją wiedzą, opartą na latach praktyki i badaniach. Niezależnie od tego, czy chcesz lepiej zrozumieć mechanizmy swoich emocji, radzić sobie ze stresem czy poprawić jakość swojego życia psychicznego, nasz blog jest stworzony właśnie dla Ciebie.

Zapraszamy do podróży po tajnikach zdrowia psychicznego, gdzie poznasz nie tylko teorię, ale także praktyczne wskazówki, które możesz wdrożyć w swoim życiu codziennym. Razem z nami odkryjesz, jak ważne jest dbanie o równowagę emocjonalną i jak skutecznie zadbać o swoje dobre samopoczucie.

Zapraszamy do lektury!

Wychodzenie z depresji oznaki zdrowienia
Blog

Wychodzenie z depresji: oznaki zdrowienia

Wychodzenie z depresji to złożony proces, który wymaga zarówno cierpliwości, jak i wytrwałości. Choć każda osoba może doświadczyć tej choroby w różny sposób, istnieją pewne uniwersalne symptomy, które mogą wskazywać na to, że ktoś zaczyna wychodzić z tego trudnego stanu. Rozpoznanie tych oznak jest nie tylko budujące, ale i kluczowe w utrzymaniu ciągłości leczenia. W artykule tym omówimy najczęstsze symptomy, które sugerują, że proces zdrowienia z depresji jest w toku.

Samotność definicja i przyczyny. Jak sobie z nią radzić
Blog

Samotność – definicja i przyczyny. Jak sobie z nią radzić?

We współczesnym, zglobalizowanym świecie, gdzie media społecznościowe umożliwiają utrzymywanie relacji, może się wydawać, że samotność jest problemem z przeszłości. Jednakże, coraz więcej osób zgłasza uczucie izolacji i osamotnienia. W rzeczywistości, mimo że jesteśmy bardziej połączeni niż kiedykolwiek, wielu z nas odczuwa brak głębokich, znaczących relacji. W tym artykule przyjrzymy się samotności – czym jest, jakie są jej przyczyny i jak sobie z nią radzić.

Tryby w terapii schematów zrozumieć nasze emocjonalne przełączniki
Blog

Tryby w terapii schematów: zrozumieć nasze emocjonalne przełączniki

Schematy w terapii schematów to jakby pamięć muzyczna naszego umysłu. Są to zakodowane w naszych mózgach ścieżki, które, choć na co dzień mogą być w uśpieniu, aktywują się w specyficznych sytuacjach, podobnie jak znajoma melodia powraca do nas, gdy usłyszymy tylko kilka jej taktów. To, co pojawia się wtedy w naszych myślach, emocjach i zachowaniach, to właśnie tryby schematów. Tryby te są wewnętrznymi stanami, które odzwierciedlają nasze wcześniejsze doświadczenia i w których przebywamy, gdy nasze schematy się uruchamiają.

Terapia schematów klucz do zrozumienia i przepracowania trudności z przeszłości
Blog

Terapia schematów: klucz do zrozumienia i przepracowania trudności z przeszłości

Terapia schematów to nowoczesna forma leczenia psychoterapeutycznego, która łączy elementy terapii poznawczo-behawioralnej z technikami zaczerpniętymi z terapii psychodynamicznej, terapii Gestalt i innych nurtów. Stworzona przez Jeffrey’a Younga, terapia schematów jest skoncentrowana na zrozumieniu głęboko zakorzenionych przekonań i wzorców emocjonalnych, które kształtują nasze życie i wpływają na nasze reakcje w dorosłości.

Terapia schematów w leczeniu ADHD Jak zmiana wzorców myślenia może poprawić jakość życia
ADHD

Terapia schematów w leczeniu ADHD: Jak zmiana wzorców myślenia może poprawić jakość życia?

ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, staje się coraz częściej diagnozowanym zaburzeniem zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Amerykańska Organizacja ds. ADHD szacuje, że od 5 do 10% populacji cierpi na to zaburzenie. ADHD objawia się głównie trudnościami w utrzymaniu uwagi, nadmierną aktywnością oraz impulsywnością. Te symptomy mogą znacząco wpływać na jakość życia, szczególnie jeśli pozostają nieleczone. W niniejszym artykule przyjrzymy się terapii schematów jako jednemu z nowoczesnych podejść w leczeniu ADHD. Omówimy również, jak zmiana wzorców myślenia może przynieść znaczącą poprawę funkcjonowania u osób z tym zaburzeniem.

Tajemnica zawodowa psychologa
Blog

Tajemnica zawodowa psychologa: kluczowe aspekty ochrony pacjentów

Tajemnica zawodowa jest fundamentalnym elementem pracy psychologa i psychoterapeuty. Zapewnia ona pacjentom poczucie bezpieczeństwa i prywatności, co jest niezbędne dla skutecznego procesu terapeutycznego. Zgodnie z prawem, psycholog jest zobowiązany do zachowania w tajemnicy wszystkich informacji uzyskanych od pacjenta, z wyjątkiem określonych okoliczności, które wymagają ujawnienia tych danych. W artykule przyjrzymy się, jakie są zasady tajemnicy zawodowej psychologa, kiedy możliwe jest jej naruszenie oraz jakie są wyjątki od tej reguły.

Przemoc wobec dzieci problemy, skala zjawiska i metody przeciwdziałania
Blog

Przemoc wobec dzieci: problemy, skala zjawiska i metody przeciwdziałania

W dobie narastających problemów zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, zjawisko przemocy wobec najmłodszych stało się przedmiotem szczególnej uwagi. Przyczynia się ono nie tylko do poważnych zaburzeń emocjonalnych, ale również wpływa na rozwój osobowości, osiągnięcia szkolne oraz relacje społeczne dzieci. W artykule przyjrzymy się definicji przemocy wobec dzieci, jej rodzajom, skali problemu, długofalowym skutkom oraz metodom przeciwdziałania, ze szczególnym uwzględnieniem procedury „Niebieskiej Karty” jako skutecznego narzędzia walki z przemocą domową.

Wypalenie zawodowe przyczyny, etapy i przeciwdziałanie
Blog

Wypalenie zawodowe: przyczyny, etapy i przeciwdziałanie

Wypalenie zawodowe nie pojawia się nagle, lecz rozwija się stopniowo, prowadząc do wyczerpania emocjonalnego, fizycznego i psychicznego. Co dokładnie oznacza ten stan, jakie są jego etapy, przyczyny oraz jak można mu przeciwdziałać?

Czym jest work life balance
Blog

Czym jest work-life balance?

Work-life balance (WLB) to koncepcja, która pojawiła się na przełomie lat 70. i 80. XX wieku w Wielkiej Brytanii, w odpowiedzi na dominujący wówczas model pracy, który stawiał ją na pierwszym miejscu, często kosztem życia osobistego. W tamtym czasie wielu pracowników zaczynało dostrzegać negatywne skutki nadmiernej pracy, takie jak zmęczenie i spadek motywacji, co skłoniło ich do żądania większej przestrzeni na życie prywatne. Z biegiem lat również pracodawcy zaczęli zauważać, że przepracowanie nie przekłada się na efektywność i kreatywność.

Asertywność klucz do lepszych relacji
Blog

Asertywność – klucz do lepszych relacji

Asertywność to umiejętność wyrażania własnych opinii, uczuć i potrzeb w sposób otwarty i szczery, przy jednoczesnym szacunku dla innych osób. Oznacza to, że potrafimy mówić „nie” bez poczucia winy, gdy czegoś nie chcemy lub nie możemy zrobić, potrafimy wyrażać swoje opinie w sposób jasny i zdecydowany, nawet jeśli różnią się one od opinii innych osób, potrafimy bronić swoich praw i granic osobistych, potrafimy prosić o pomoc i mówić o swoich potrzebach, jak również potrafimy przyjmować krytykę i konstruktywną informację zwrotną oraz dawać konstruktywną informację zwrotną innym osobom.

I jak podkreśla psycholożka, Aleksandra Rosowicz, asertywność nie oznacza bycia agresywnym lub egoistycznym. Chodzi o to, aby dbać o siebie i swoje potrzeby, jednocześnie szanując potrzeby innych osób.

Zrozumieć stres przyczyny, objawy i techniki radzenia sobie z nim
Blog

Zrozumieć stres: przyczyny, objawy i techniki radzenia sobie z nim

Żyjemy w erze dynamicznych zmian i ciągłych wyzwań, które niosą ze sobą stres. Długotrwały ma poważne konsekwencje dla zdrowia zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Zrozumienie mechanizmów stresu oraz technik radzenia sobie z nim jest kluczowe dla utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia.

Zdrowe odżywianie klucz do dobrego samopoczucia i sprawności organizmu
Blog

Zdrowe odżywianie: klucz do dobrego samopoczucia i sprawności organizmu

Prawidłowe odżywianie jest fundamentem zdrowego stylu życia, kluczowym dla zapewnienia organizmowi niezbędnych składników pokarmowych do przeprowadzania wszystkich procesów biologicznych. Zbilansowana dieta nie tylko wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie, ale również na ogólny stan zdrowia fizycznego i psychicznego, a w tym samopoczucie. Zrozumienie podstaw zdrowego odżywiania może pomóc w utrzymaniu zdrowej relacji z jedzeniem oraz w zapobieganiu wielu chorobom.

Współczesne wyzwania rodzicielstwa jak im sprostać
Blog

Współczesne wyzwania rodzicielstwa: jak im sprostać?

Bycie rodzicem nigdy nie było łatwe, ale dzisiejsze czasy przynoszą wyjątkowe wyzwania, jakich wcześniej nie doświadczano. Zmieniające się struktury rodzinne oraz rosnące tempo życia wymagają od rodziców umiejętności adaptacji do nowych warunków oraz mierzenia się z różnorodnymi problemami. Dlatego w tym artykule przyjrzyjmy się bliżej najważniejszym z tych wyzwań i sposobom ich przezwyciężania.

People pleaser na czym polega ten syndrom
Blog

People pleaser  – na czym polega ten syndrom?

Osoby, które pragną uszczęśliwiać innych kosztem własnego komfortu, są nazywane „people pleaserami”. Są zawsze gotowe do pomocy i nigdy nie odmawiają, nawet gdy same ponoszą straty. Ludzie postrzegają je jako nieustannie uśmiechnięte i chętne do pomocy w każdej sytuacji. Niestety, rzeczywistość dla takich osób jest często bardzo trudna. Ceną za przedkładanie potrzeb innych nad własne są ogromne koszty emocjonalne. Ciągłe dążenie do bycia miłym może prowadzić do frustracji, niechęci oraz uczucia wyczerpania i bycia  wykorzystywanym.

Jak fale upałów wpływają na zdrowie psychiczne
Blog

Jak fale upałów wpływają na zdrowie psychiczne?

Ekstremalne upały wpływają negatywnie nie tylko na ciało, lecz także na psychikę, co może prowadzić do tragicznych skutków. Choć dużo mówi się o fizycznych konsekwencjach wysokich temperatur, takich jak przegrzanie organizmu, zmęczenie czy przyspieszone bicie serca, wpływ upałów na zdrowie psychiczne jest równie istotny. Warto zwrócić uwagę na ten problem, zwłaszcza w kontekście zmian klimatycznych, które przyczyniają się do coraz częstszych i dłuższych fal upałów.

ADHD u dorosłych skala problemu, diagnoza i wpływ na życie
ADHD

ADHD u dorosłych: skala problemu, diagnoza i wpływ na życie

ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder), czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, jest zaburzeniem, które najczęściej kojarzy się z dziećmi. Tymczasem, jak wskazują badania, dotyczy ono także dorosłych. Szacuje się, że ADHD dotyka od 1,5% do 5% dorosłej populacji. Niestety, liczba oficjalnych diagnoz jest znacznie niższa, co wskazuje na problem niedodiagnozowania tego zaburzenia. Psycholog i psychoterapeuta, Sebastian Walas, podkreśla, że zakres zgłaszanych przez pacjentów problemów jest bardzo szeroki, a ADHD u dorosłych może wpływać na wiele aspektów życia. Co więcej, nierozpoznane ADHD może prowadzić do powikłań w postaci innych problemów psychicznych, takich jak depresja czy zaburzenia lękowe.

Mizofobia, lęk przed brudem i zarazkami
Blog

Mizofobia, lęk przed brudem i zarazkami

Mizofobia, znana również jako germofobia, to jedno z bardziej powszechnych zaburzeń lękowych, które dotyka ludzi na całym świecie. Osoby cierpiące na to schorzenie doświadczają silnego lęku przed brudem i zarazkami, co prowadzi do przesadnego dbania o higienę oraz unikania sytuacji, które mogłyby zwiększyć ryzyko kontaktu z potencjalnie nieczystymi substancjami.

Kynofobia przyczyny, objawy i leczenie lęku przed psami
Blog

Kynofobia – przyczyny, objawy i leczenie lęku przed psami

Szacuje się, że około 20% społeczeństwa dotyka różnego rodzaju zaburzenia lękowe, które mogą znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie. Jednym z nich jest kynofobia, czyli paniczny lęk przed psami. Ten rodzaj fobii może być bardzo ograniczający, uniemożliwiając normalne życie. Warto poznać przyczyny, objawy i dostępne metody leczenia tego zaburzenia.

Znaczenie diagnozy ADHD u dorosłych
ADHD

Znaczenie diagnozy ADHD u dorosłych: klucz do lepszego życia

ADHD (Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder) to neurobiologiczne zaburzenie charakteryzujące się trudnościami z koncentracją, nadpobudliwością i impulsywnością. Tradycyjnie uważano, że ADHD dotyczy głównie dzieci, jednak postęp nauki doprowadził do tego, że coraz częściej diagnozuje się to zaburzenie również u dorosłych. W wielu przypadkach objawy ADHD utrzymują się od dzieciństwa, wpływając na funkcjonowanie w dorosłym życiu. Diagnoza ADHD u dorosłych jest kluczowa, aby zrozumieć przyczyny trudności, uzyskać dostęp do odpowiedniego leczenia i poprawić jakość życia.

agata jóźwiak wywiad
Blog

Umiejętności społeczne to ważny zasób każdego człowieka

Trening umiejętności społecznych ma na celu nauczyć jego uczestników m.in. tego, jak reagować na swoje emocje, jak komunikować się z innymi ludźmi czy jak współpracować w grupie. Metoda ta znajduje wykorzystanie zarówno u dzieci, jak i u dorosłych – kiedy pacjentowi może być zalecony trening umiejętności społecznych? Na czym on polega? Zapraszamy do lektury z terapeutką środowiskową, Agatą Jóźwiak.