Blog

Witaj na naszym blogu poświęconym zdrowiu psychicznemu! Jeśli zależy Ci na zgłębianiu wiedzy na temat tego, jak dbać o dobrostan psychiczny, to dobrze trafiłeś. Nasze artykuły zwierają wiele cennych informacji dotyczących zdrowia psychicznego – od wyjaśnienia kluczowych pojęć, poprzez analizę przyczyn i objawów, aż po omówienie skutecznych metod leczenia chorób i zaburzeń psychicznych.

Jeśli poszukujesz inspirującego i kompetentnego źródła informacji z dziedziny psychologii, Centrum CBT jest po to, by Ci pomóc. Nasi doświadczeni specjaliści dzielą się swoją wiedzą, opartą na latach praktyki i badaniach. Niezależnie od tego, czy chcesz lepiej zrozumieć mechanizmy swoich emocji, radzić sobie ze stresem czy poprawić jakość swojego życia psychicznego, nasz blog jest stworzony właśnie dla Ciebie.

Zapraszamy do podróży po tajnikach zdrowia psychicznego, gdzie poznasz nie tylko teorię, ale także praktyczne wskazówki, które możesz wdrożyć w swoim życiu codziennym. Razem z nami odkryjesz, jak ważne jest dbanie o równowagę emocjonalną i jak skutecznie zadbać o swoje dobre samopoczucie.

Zapraszamy do lektury!

Zespół hiperkinetyczny (ADHD) i osobowość typu borderline (BPD) – podobieństwa i różnice
ADHD

Zespół hiperkinetyczny (ADHD) i osobowość typu borderline (BPD) – podobieństwa i różnice.

Zespół nadruchliwości psychoruchowej (ADHD) i zaburzenie osobowości typu borderline (BPD, borderline personality disorder; inaczej: osobowość z pogranicza; osobowość chwiejna emocjonalnie) charakteryzują się podobieństwem objawów, które obejmują m.in. impulsywność, poszukiwanie nowych, silnych bodźców, trudności relacyjne a także dysregulację emocjonalną, w tym szczególnie drażliwość i labilność emocjonalną. Osoby z ADHD, jak i osoby z BPD mają trudności z właściwą samooceną i są wrażliwe na odrzucenie. Podobieństwo objawów i ich negatywny wpływ na funkcjonowanie mogą być przyczyną trudności diagnostycznych.

Dysregulacja emocjonalna u osób dorosłych z ADHD – objawy i oddziaływania terapeutyczne
ADHD

Dysregulacja emocjonalna u osób dorosłych z ADHD – objawy i oddziaływania terapeutyczne.

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) to neurobehwioralne i neurorozwojowe zaburzenie, manifestujące się obecnością objawów związanych z deficytami uwagi, nadruchliwością oraz impulsywnością. Choć powszechnie ADHD uważane jest za zaburzenie dziecięce, około 70 % osób z ADHD doświadcza tych objawów również w wieku dorosłym, które znacząco wpływają na ich funkcjonowanie społeczne, ekonomiczne, zawodowe jak i emocjonalne. Według danych WHO, ADHD występuje u 3,4% populacji w wieku 18 – 44 lata.

Terapia poznawczo behawioralna (CBT) u dzieci z ADHD
ADHD

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) u dzieci z ADHD

ADHD jest zaburzeniem neurorozwojowym, które charakteryzuje się obecnością deficytów w obszarach związanych z koncentracją uwagi, kontrolą impulsów oraz nadruchliwością. Objawy powodują zaburzenia funkcjonowania pacjenta nie tylko w zakresie funkcjonowania edukacyjnego, ale także utrudniają nawiązywanie satysfakcjonyjących relacji interpersonalnych i pogarszają jego samoocenę, stąd potrzeba wprowadzenia skutecznych strategii interwencji.

Terapia uzależnienia od Internetu jak odzyskać kontrolę nad swoim życiem
Blog

Terapia uzależnienia od Internetu – jak odzyskać kontrolę nad swoim życiem?

Dostęp do komputera i Internetu jest powszechny, wymagany do pracy, nauki, uzyskania informacji i utrzymania kontaktów społecznych. Od najmłodszych lat możliwe jest oglądanie filmów animowanych i słuchanie dziecięcej muzyki w Internecie. Mimo swojej wysokiej użyteczności nieograniczony dostęp do Internetu może to stać się też pułapką, prowadzącą do uzależnienia od działań w sieci.

Spektrum zaburzeń obsesyjno kompulsyjnych
Blog

Spektrum zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (OCD) są jednym z najbardziej skomplikowanych zagadnień w dziedzinie psychiatrii. Charakteryzują się one różnorodnością objawów oraz głębokim wpływem na życie jednostki. Dzięki nowym kryteriom diagnostycznym zrozumienie OCD uległo znacznej poprawie. Jest to istotne dla efektywnej diagnostyki i terapii, ponieważ pozwala to uwzględnić różnorodność prezentowanych objawów i dostosować interwencje terapeutyczne.

Nina Szalas, psycholog, specjalista psychoterapii dzieci i młodzieży wywiad z ekspertem
Blog

Superwizja  – czyli jak dbać o profesjonalizm terapeuty i dobro pacjenta

Mówi się, że superwizja to swego rodzaju terapia terapii. Czy zgadza się Pani z takim stwierdzeniem? W jakimś zakresie na pewno, choć z drugiej strony wydaje się być ono nieco zawężające pojęcie superwizji. Warto wspomnieć, że zjawisko superwizji występuje nie tylko w psychoterapii, ale również w biznesie, w coachingu. Superwizja jest spojrzeniem z metapoziomu, niejako „z góry”, na to co się dzieje w jakimś procesie.

wywiad z dr n. o zdr. Anna Kaźmierczak Mytkowska
Blog

Wszystko co powinniśmy wiedzieć o autyzmie cz. 2

Czy do psychologów albo psychiatrów zgłaszają się dzisiaj rodzice z coraz młodszymi dziećmi z objawami spektrum autyzmu? Czy jednak zdarza się, że rodzice zgłaszają się dużo później do specjalisty?

W przypadku zaburzeń ze spektrum wiemy, że im wcześniej zostanie postawiona diagnoza ASD, tym wcześniej dziecko zostanie objęte adekwatna opieką. Otoczenie zyska wiedzę jak rozumieć objawy, jak pomóc dziecku z nimi funkcjonować lub jak radzić sobie w przypadku, gdy objawy w negatywny sposób wpływają na życie dziecka i jego rodziny.

wywiad z dr n. o zdr. Anna Kaźmierczak Mytkowska
Blog

Wszystko co powinniśmy wiedzieć o autyzmie cz. 1

Jak się dzisiaj definiuje spektrum autyzmu? Spektrum autyzmu definiuje się szeroko. Już od ponad 40 lat mamy jasność, że spektrum autyzmu, to nie jest tylko klasyczny autyzm, ale to też zespół Aspergera. Często dopiero u osób dorosłych, które przychodzą z różnymi trudnościami do psychoterapeuty lub do psychiatry, pojawia się hipoteza, że być może pod ich trudnościami adaptacyjnymi i innymi trudnościami, które generują nasilone objawy depresyjne, lęk, bardzo duże zmęczenie, trudności z radzeniem sobie ze stresem, z napięciem, ukryta jest inna przyczyna i kierowane są na diagnozę zaburzeń ze spektrum autyzmu.

Dysmorfofobia gdy obraz ciała staje się przyczyną cierpienia
Blog

Dysmorfofobia – gdy obraz ciała staje się przyczyną cierpienia

W dzisiejszym społeczeństwie, w którym wygląd często stawiany jest na piedestale, coraz więcej osób zmaga się z różnego rodzaju zaburzeniami związanymi z ich własnym ciałem. Jednym z nich jest dysmorfofobia, znane również jako cielesne zaburzenie dysmorficzne lub zaburzenie obrazu ciała (Body Dysmorphic Disorder, BDD). To poważne schorzenie psychiczne, które dotyka osoby w różnym wieku i każdej płci, prowadząc do poważnych konsekwencji dla ich zdrowia psychicznego i jakości życia.

Hipochondria objawy, przyczyny i mechanizmy
Blog

Hipochondria: objawy, przyczyny i mechanizmy

Hipochondria, znana również jako zaburzenie hipochondryczne lub lęk o zdrowie, jest stanem psychicznym charakteryzującym się obsesyjnym przekonaniem o istnieniu poważnej choroby, mimo braku medycznych dowodów na jej obecność. Osoby cierpiące na hipochondrię przeżywają silny lęk związany z własnym zdrowiem, często interpretując niespecyficzne objawy ciała jako dowody na groźne schorzenia. Wzmacniają to negatywne myśli automatyczne, wyobrażenia wzrokowe oraz obsesyjne badania medyczne. Wspomniany poznawczo-behawioralny model hipochondrii może pomóc w zrozumieniu przyczyn i mechanizmów tego zaburzenia.

Psychoterapia poznawczo behawioralna w leczeniu depresji dzieci i młodzieży
Blog

Psychoterapia poznawczo-behawioralna w leczeniu depresji dzieci i młodzieży

W ostatnich latach obserwuje się wzrost zachorowań na depresję wśród dzieci i młodzieży, a także obniżanie się wieku pierwszego wystąpienia depresyjnego epizodu. A depresja wśród dzieci i młodzieży stanowi poważny problem zdrowotny, mający negatywny wpływ na ich funkcjonowanie i rozwój emocjonalny. Skąd depresja u najmłodszych? Rozpowszechnienie depresji wśród dzieci i młodzieży zależy od wielu czynników, takich jak użyte kryteria diagnostyczne i metody badawcze. Badania wskazują, że zaburzenia depresyjne, zwłaszcza znaczna depresja, częściej występują u nastolatków (w zakresie od 2% do 15%) niż u dzieci nieosiągających jeszcze wieku dorastania (od 0,2% do 2%). Aż 20% osiemnastolatków ma za sobą co najmniej jeden taki epizod.

Depresja poporodowa czym się objawia, jakie są jej przyczyny i jak ją leczyć
Blog

Depresja poporodowa: czym się objawia, jakie są jej przyczyny i jak ją leczyć?

Okres po narodzeniu dziecka, pełen radości i oczekiwań, może równocześnie wiązać się dla kobiety z trudnościami emocjonalnymi, które niekiedy prowadzą do depresji poporodowej. Depresja poporodowa (postpartum depression, PPD) to znaczne zaburzenie emocjonalne, które często występuje u kobiet w okresie połogu. Według różnych źródeł, od 8 do 20% kobiet może doświadczyć depresji poporodowej w ciągu pierwszego roku po porodzie.

Pierwsza wizyta u psychiatry Przybliżenie specyfiki i rozwiązanie częstych dylematów
Blog

Pierwsza wizyta u psychiatry: Przybliżenie specyfiki i rozwiązanie częstych dylematów

Wizyta u psychiatry może być kluczowym krokiem na drodze do poprawy zdrowia psychicznego. Dla wielu osób, które nigdy wcześniej nie miały doświadczeń z procesem leczenia zdrowia psychicznego, podjęcie decyzji o pierwszej wizycie u psychiatry może być trudne i pełne obaw. Warto jednak zdobyć odwagę i skorzystać z opieki psychiatrycznej, ponieważ szybka interwencja może znacznie poprawić jakość życia i skuteczność leczenia.

Dane statystyczne alarmująco wskazują, że wielu pacjentów opóźnia konieczną wizytę u lekarza psychiatry, co może prowadzić do obniżenia jakości życia i gorszych prognostyków w zakresie powrotu do zdrowia.

Anoreksja dotyczy również niemowląt
Blog

Anoreksja dotyczy również niemowląt

Anoreksja niemowlęca jest specyficznym zaburzeniem karmienia, związanym z etapem separacji – indywiduacji w procesie rozwoju dziecka. To nie tylko wyjątkowe zaburzenie, ale także istotna obserwacja w obszarze zdrowia psychicznego niemowląt. W przeciwieństwie do powszechnie znanego pojęcia anoreksji dotyczącej nastolatków i dorosłych, anoreksja niemowlęca to problem, który dotyka dzieci w wieku od 6. miesiąca życia do trzeciego roku życia.

Zaburzenia odżywiania w niemowlęctwie i wczesnym dzieciństwie
Blog

Zaburzenia odżywiania w niemowlęctwie i wczesnym dzieciństwie

Karmienie i odżywianie niemowląt oraz małych dzieci to ważne aspekty ich rozwoju, zdrowia i dobrostanu. Niestety, nie zawsze przebiegają one gładko. Zaburzenia odżywiania w niemowlęctwie i wczesnym dzieciństwie stanowią zagadnienie, które coraz częściej skupia uwagę zarówno rodziców, jak i specjalistów medycznych. Czym są te zaburzenia, jakie są ich przyczyny i jak można sobie z nimi poradzić?

Zaburzenia odżywiania w niemowlęctwie i wczesnym dzieciństwie to problemy związane z karmieniem i przyjmowaniem pożywienia, które występują w okresie od narodzin do ukończenia przez dziecko 6. roku życia.

Seks a zdrowie psychiczne wpływ zaburzeń seksualnych na naszą psychikę i możliwości pomocy
Blog

Seks a zdrowie psychiczne – wpływ zaburzeń seksualnych na naszą psychikę i możliwości pomocy

Zaburzenia seksualne są powszechnym problemem zdrowotnym, który dotyka dużej części populacji. Szacuje się, że około 30% mężczyzn i ponad 40% kobiet doświadcza różnych form zaburzeń seksualnych. W ostatnich latach obserwujemy większą otwartość społeczeństwa na rozmawianie o tej sferze życia oraz szukanie pomocy u seksuologów. Jednak dostęp do odpowiedniej opieki może być nadal utrudniony, ponieważ wyszkolonych i doświadczonych seksuologów jest wciąż niewielu.

Ważne jest, aby zrozumieć, że zaburzenia seksualne często współwystępują z różnymi problemami psychicznymi, takimi jak depresja czy zaburzenia lękowe. Na przykład, u osób cierpiących na depresję znacząco obniża się popęd seksualny – u 83% mężczyzn i 53% kobiet. Leczenie depresji przy użyciu leków przeciwdepresyjnych może niekiedy nasilać problemy seksualne, co dodatkowo utrudnia proces zdrowienia.

Ortoreksja Kiedy dążenie do zdrowego żywienia staje się obsesją
Blog

Ortoreksja: Kiedy dążenie do zdrowego żywienia staje się obsesją

We współczesnym świecie kultura żywieniowa i społeczny nacisk na „czystą” i „zdrową” żywność, zdrową dietę i styl życia zdobywa coraz większą popularność. Jednakże, wraz z tą tendencją rośnie także ryzyko pojawienia się nowych, niekoniecznie korzystnych, obsesji żywieniowych. Jednym z takich zaburzeń jest ortoreksja, stosunkowo niedawno zidentyfikowane i dotychczas niesklasyfikowane zaburzenie, które może prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia i funkcjonowania jednostki.
Ortoreksja, co dosłownie tłumaczone oznacza „poprawne jedzenie”, odnosi się do obsesyjnej i patologicznej skłonności do spożywania żywności uważanej za zdrową i właściwą. Osoby dotknięte tym zaburzeniem stopniowo eliminują kolejne produkty z diety, uznając je za niezdrowe lub niewłaściwie przygotowane. Skupiają się na jakości i składzie żywności, często rezygnując z całych grup produktów, takich jak nabiał, mięso czy ryby. Taka ekstremalna restrykcja może prowadzić do poważnych niedoborów składników odżywczych i wyniszczenia organizmu.

Depresja u seniorów mierzenie się z wyzwaniem psychicznym w jesieni życia
Blog

Depresja u seniorów – mierzenie się z wyzwaniem psychicznym w jesieni życia

Depresja to jedno z najczęstszych zaburzeń psychicznych, które może dotknąć osoby w każdym wieku, w tym również ludzi starszych. W przypadku seniorów depresja stanowi istotny problem zdrowotny, a jednocześnie może być trudniejsza do rozpoznania i leczenia ze względu na specyficzne cechy wieku podeszłego.

Depresja u ludzi starszych charakteryzuje się bardziej złożoną etiologią, różnorodnym obrazem klinicznym i zmienną reakcją na leczenie w porównaniu z depresją u młodszych pacjentów. Wielu seniorów i ich rodziny nie zdają sobie sprawy z istnienia choroby, a objawy często są mylone z wynikiem innych chorób somatycznych lub uznawane są za naturalny proces starzenia.

Jak odróżnić naturalny bunt nastolatka od poważnych problemów psychicznych
Blog

Jak odróżnić naturalny bunt nastolatka od poważnych problemów psychicznych?

Okres dojrzewania, zwany często młodzieńczym buntem, jest czasem niezwykłych zmian i wyzwań, zarówno dla samych nastolatków, jak i dla ich rodziców, czy opiekunów. Niestabilność emocjonalna i behawioralna, towarzysząca dojrzewaniu, może wprowadzać wiele zamieszania i wątpliwości, zwłaszcza gdy zachowania młodzieży wydają się wykraczać poza normy. Dla wielu rodziców rozróżnienie typowego buntu okresu dojrzewania od potencjalnych zaburzeń psychicznych może okazać się trudne i niepokojące. Z jednej strony, naturalne jest, że młody człowiek przeżywa okres emocjonalnej burzy, wyrażając swoją niezależność, kwestionując autorytet dorosłych i wchodząc w konflikty. Z drugiej jednak strony, rodzice obawiają się, że takie zachowanie może być sygnałem problemów emocjonalnych czy zaburzeń nastroju, takich jak depresja.

Dziewczęce ADHD – lepiej maskowane, rzadziej rozpoznawane
ADHD

Dziewczęce ADHD – lepiej maskowane, rzadziej rozpoznawane

Dziewczynki z ADHD wkładają bardzo duży wysiłek w wykonywaną pracę, a efekty są umiarkowane. Tym samym budują obraz siebie jako osoby nieskutecznej, sprawiającej problemy. Chłopcom w podobnej sytuacji wybacza się więcej. Czym różni się ADHD u chłopców i dziewczynek? Jakie cechy są charakterystyczne dla ADHD dziewczęcego? I dlaczego tak wiele dziewcząt nie zostaje rozpoznanych?

Najczęstsze mity na temat ADHD u osób dorosłych
ADHD

Najczęstsze mity na temat ADHD u osób dorosłych

ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder) to zaburzenie, które wciąż jest obiektem wielu mitów i nieporozumień, szczególnie jeśli chodzi o jego występowanie u dorosłych.

ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ang. Attention Deficit Hyperactivity Disorder), jest jednym z najczęstszych zaburzeń neurorozwojowych. Stanowi kompleksowy zespół objawów neurobiologicznych, które wpływają na uwagę, impulsywność i aktywność psychoruchową osoby dotkniętej tym zaburzeniem.

Zaburzenia ze spektrum autyzmu a zaburzenia osobowości
Blog

Zaburzenia ze spektrum autyzmu a zaburzenia osobowości

Zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD) to jedne z najczęstszych problemów psychiatrycznych w wieku rozwojowym. I co więcej, spotykane także w populacji osób dorosłych. ASD występuje u od 1% do 4% populacji. Niemal 70% osób z ASD ma również inne zaburzenia psychiczne, z których najczęstsze to nadpobudliwości psychoruchowe z deficytem uwagi (ADHD), zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, schorzenia psychotyczne oraz problemy depresyjne i lękowe. Jeśli zaburzenie ze spektrum autyzmu nie zostało zdiagnozowane w dzieciństwie lub brakowało odpowiedniego wsparcia, istnieje ryzyko, że osobowość osoby z ASD może nieprawidłowo się rozwijać. Ocena osobowości u osób z ASD oraz jej ewentualnych zaburzeń jest niezwykle ważna w diagnostyce, pomagając zrozumieć trudności w funkcjonowaniu. Takie podejście stanowi bazę dla opracowania bardziej dopasowanych i spersonalizowanych działań, dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD) ewolucja diagnozy
Blog

Zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD)  – ewolucja diagnozy

Zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD) stanowią kompleksowy obszar zaburzeń neurobiologicznych, które wpływają na zdolność jednostki do nawiązywania relacji społecznych, komunikacji oraz elastycznego myślenia. Przez dziesięciolecia umiejscowienie ASD w klasyfikacjach zaburzeń psychicznych ewoluowało, od dominującej przynależności do grupy schizofrenii aż po współczesne włączenie w kategorię „Autism Spectrum Disorders”, odzwierciedlające obecną wiedzę na temat tych zaburzeń.

Terapia poznawczo behawioralna u osób ze spektrum autyzmu
Blog

Terapia poznawczo-behawioralna u osób ze spektrum autyzmu

Zaburzenia ze spektrum autyzmu (autism spectrum disorder, ASD) stanowią coraz powszechniejszy problem zdrowotny, dotykając zarówno dzieci, jak i dorosłych. Niemniej jednak, niezbyt często objawy związane z ASD, choć wpływające istotnie na funkcjonowanie, są właściwie diagnozowane. Badania kliniczne wykazują, że osoby z ASD często borykają się także z innymi towarzyszącymi zaburzeniami, które dodatkowo utrudniają prowadzenie normalnego życia. W związku z tym kluczowym aspektem jest zapewnienie, aby metody terapeutyczne stosowane w procesie leczenia były w pełni dostosowane do specyficznych potrzeb i ograniczeń jednostek zdiagnozowanych z ASD.