Media o nas

Chcesz zostać psychoterapeutą w Krakowie? Ruszają zapisy na szkolenia

Szkoła Psychoterapii Centrum CBT EDU rozpoczyna rekrutację na 4-letnie szkolenie w zakresie psychoterapii poznawczo-behawioralnej w Krakowie.

Bez autonomii nie ma mowy o miłości

Związek to autoograniczenie, ale nie oddanie wolności. Bez autonomii nie może być mowy o miłości. Inaczej relacja zamienia się w uwiązanie.

Czy dzieci z ADHD mają obniżoną samoocenę? Jak być wsparciem

Na pytanie jak być wsparciem dla naszych bliskich, którzy otrzymali diagnozę ADHD odpowiada Katarzyna Szamburska-Lewandowska, psycholożka, psychoterapeutka i diagnostka, kierująca zespołem diagnostycznym Centrum CBT.

Psychoterapeuta radzi, jak rozpoznać u dziecka ADHD

Około 8 proc. dzieci i młodzieży w Polsce zmaga się z syndromem nadpobudliwości psychoruchowej — ADHD (ang. attention deficit hyperactivity disorder).

Zarządzanie stresem, dieta i aktywność a ADHD

Osoby, u których zdiagnozowano ADHD często pytają, czy są specjalne zalecenia jeśli chodzi o dietę, aktywność fizyczną i zarządzanie stresem, zapytaliśmy o to Katarzynę Szamburską-Lewandowską, psycholożkę, psychoterapeutkę i diagnostkę, kierującą zespołem diagnostycznym Centrum CBT.

Eksperci ostrzegają – niebawem depresja będzie jednym z głównych problemów zdrowotnych

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, obchodzony 10 października każe przypomnieć sobie o doniosłości znaczenia profilaktyki zaburzeń psychicznych oraz powszechnej edukacji w kwestii zdrowia psychicznego.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego – depresja jako główny problem zdrowotny

Nie każda depresja to smutek i nie każdy smutek jest depresją, natomiast należy pamiętać, ale każda depresja zaczyna się od smutku / drażliwości i braku energii. Zatem zapewnienie holistycznej opieki i właściwej diagnozy przez specjalistę powinno być pierwszym krokiem, zaraz po pojawieniu się jakichkolwiek podejrzeń.

Czy ADHD da się wyleczyć

Na pytanie czy ADHD da się wyleczyć oraz jak przebiega proces leczenie ADHD odpowiada Katarzyna Szamburska-Lewandowska, psycholożka, psychoterapeutka i diagnostka, kierująca zespołem diagnostycznym Centrum CBT.

Co utraciliśmy, odchodząc od tradycji i obrzędów?

Jak ważne wartości możemy odzyskać dzięki tradycjom i obrzędom – mówi psychoterapeuta dr Tomasz Srebrnicki w rozmowie z Beatą Pawłowicz.

Jakie są najczęstsze objawy ADHD?

Jakie są najczęstsze objawy ADHD u dzieci i młodzieży? Czym się różnią od objawów u dorosłych? O mówi Katarzyna Szamburska-Lewandowska, psycholożka, psychoterapeutka i diagnostka, kierująca zespołem diagnostycznym Centrum CBT.

Psychoterapeuta radzi, jak rozpoznać u dziecka ADHD

Około 8 proc. dzieci i młodzieży w Polsce zmaga się z syndromem nadpobudliwości psychoruchowej — ADHD (ang. attention deficit hyperactivity disorder).

Jak wspierać osobę z ADHD?

ADHD to zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. W Tygodniu Świadomości ADHD warto przypomnieć o tym, że ADHD jest jednym z najczęstszych zaburzeń neurorozwojowych, a jednocześnie jest zaburzeniem, wokół którego nadal funkcjonuje wiele mitów. Z czym mierzą się osoby z ADHD?

Nadmierna kontrola podlana sosem miłości. „Coś niedopuszczalnego”

Czy dziecku potrzeba wolności? Czy kontrola jest zła? Ważniejsze jest to, co motywuje rodziców i jak wyznaczają dziecku granice, niż to, czego mu zabraniają i na co pozwalają – mówi psychoterapeuta dr n. med. Tomasz Srebnicki.

Zdrowie psychiczne Polaków. Wszyscy mamy problem. Skąd przekonanie, że rozwiążą go psychiatrzy?

Jest źle i coraz gorzej. Według badania Kantar dla Gazeta.pl, niemal 90 proc. Polaków zdrowie psychiczne uznaje za jeden z najbardziej doskwierających problemów, zaraz po opiece zdrowotnej w ogóle, edukacji i inflacji.

Tak cierpią dziewczynki z ADHD. „Objawy są sprzeczne z oczekiwaniami, które się im stawia”

Proszę sobie wyobrazić dziewczynkę, która bardzo się stara, a i tak zazwyczaj dostaje takie 3+. Dziewczynki wkładają bardzo duży wysiłek w wykonywaną pracę, a efekty są umiarkowane. Jakie to ma konsekwencje?

Żyć szybko, umierać młodo. Analizujemy osobowość Amy Winehouse

23 lipca 2011 roku cały świat obiegła tragiczna wiadomość. Amy Winehouse została znaleziona martwa w swoim mieszkaniu. Jedna z najbardziej niepokornych artystek naszych czasów odeszła w wieku 27 lat.

„Moim rodzicom byłoby łatwiej, gdyby mnie nie było”. Dzieci takich zdań same nie wymyślają

Dzieci słyszą, kiedy matka mówi do koleżanki: „Gdybym wiedziała, jak będzie wyglądać macierzyństwo, to bym się nie zdecydowała”. Albo to, że są porażką, że rozczarowują. Wydaje nam się to absurdalne, że można do dziecka tak mówić, ale tak się zdarza.

Nadpobudliwość psychoruchowa. Ile dzieci zmaga się z ADHD i jak je leczyć?

Około 8% dzieci i młodzieży w Polsce zmaga się z syndromem nadpobudliwości psychoruchowej – ADHD (ang. attention deficit hyperactivity disorder). Kiedy można rozpoznać u dziecka pierwsze objawy i jak mu najlepiej pomóc…

Dzisiejsi ojcowie – jacy są? Pytamy psychoterapeutę dr. Tomasza Srebnickiego

Kiedyś nieobecny, surowy i niedostępny, dziś ojciec jest nie tyle głową rodziny, co troskliwym i czułym rodzicem. Jednocześnie zagubionym w kwestii tego, co jest męskie, a co nie.

Pytam dziecko, co robi dla przyjemności, a dziecko odpowiada: „nie mam kiedy, nie mam czasu”

Dzieci przemęczone nauką, sprawdzianami, kartkówkami i pracami domowymi. Zestresowane, zalęknione, tracące poczucie własnej wartości. Czy w XXI wieku mamy do czynienia z problemem przeciążonych dzieci?

Nie moralizuj, lecz słuchaj – jak wzmacniać poczucie własnej wartości u dzieci?

Dzieci często czują się przez nas nierozumiane. Zamiast uważnie ich słuchać, mamy w zwyczaju komentowanie tego, co mówią. W komunikacji z nimi powielamy ciągle te same błędy.

Gwałtowny wzrost rozpoznań spektrum autyzmu. „Dlaczego oczekuje się od nich zmian”

Drugiego kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Chyba żadne inne zaburzenie na przestrzeni kilku dekad nie przeszło takiego progresu związanego ze świadomością czy sposobem terapii.

Gdy nastolatek się buntuje

Chcę, żeby nasza rozmowa była skierowana do nastolatków… TOMASZ SREBRNICKI: – …nie, nastolatek tego nie przeczyta. To trzeba do rodziców. Dlaczego? Bo nastolatka to nie interesuje. Jego interesuje tylko jego własna osoba i koledzy. Jednocześnie jest bardzo empatyczny wobec cierpienia innych osób, łatwo się wzrusza, kiedy komuś jest źle.

Jak odróżnić bunt nastolatka od zaburzeń psychicznych?

Niestabilność emocjonalna i behawioralna jest typowa dla okresu dojrzewania. Duże zmiany w gospodarce hormonalnej nałożone na zmiany powiązane z zadaniami rozwojowymi, nacisk grupy rówieśniczej, intensywny rozwój poznawczy, dążenie do niezależności przy jednoczesnym unikaniu obowiązków powodują, że okres dojrzewania jest pełen skrajności i niestabilności.

Gdzie jest granica między depresją a buntem nastolatka

Prawie 10 proc. polskich nastolatków spełnia kliniczne kryteria depresji. Trudno mówić o tym, czy mamy do czynienia z dużym wzrostem w ciągu ostatnich lat, do niedawna bowiem nie było w klasyfikacji chorób takiego rozpoznania jak depresja u młodzieży.

Ile naszą gospodarkę kosztuje depresja pracowników? Dużo, a będzie jeszcze więcej

Złe samopoczucie, zmęczenie, w końcu diagnoza: to depresja – kryzysy psychiczne pracowników już teraz niekorzystnie odbiją się na rynku pracy. A w przyszłości problem tylko się pogłębi.

Droga depresja. Miliony dni wolnych od pracy kosztują setki milionów złotych

Nawet 261 tys. zwolnień lekarskich wystawiono w Polsce w 2021 r. z powodu depresji oraz innych problemów psychicznych pacjentów – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Zdrowie psychiczne Polaków. Wszyscy mamy problem. Skąd przekonanie, że rozwiążą go psychiatrzy?

Jest źle i coraz gorzej. Według badania Kantar dla Gazeta.pl, niemal 90 proc. Polaków zdrowie psychiczne uznaje za jeden z najbardziej doskwierających problemów, zaraz po opiece zdrowotnej w ogóle, edukacji i inflacji.

CBT rozbuduje terapeutyczną sieć

Grupa CBT z nowym inwestorem chce znacznie powiększyć sieć poradni psychologiczno-psychiatrycznych i działalność w zakresie szkolenia psychoterapeutów.