Media o nas
Dzieci w kryzysie. Jak ratować zdrowie psychiczne najmłodszych?
W Polsce co siódme dziecko zmaga się z problemami psychicznymi, a system opieki zdrowotnej nie nadąża za rosnącymi potrzebami. Stres, presja i brak wsparcia powodują, że młodzi ludzie wciąż zbyt często trafiają do szpitali psychiatrycznych. Czy środowiskowy model opieki może odmienić sytuację? Eksperci biją na alarm i wskazują drogę do zmian.
Ojciec rodziny ma ogarniać. „Ciosa mu się kołki na głowie, kiedy nawala”
Ma poczucie zdetronizowania, zejścia na dalszy plan, uważa, że jest wykorzystywany, że jest potrzebny tylko do tego, żeby przynieść pieniądze do domu i zrobić zakupy – o tym, z jakimi kryzysami zmagają się mężczyźni, którzy zostają ojcami mówi psycholog, dr Tomasz Srebnicki.
Model środowiskowy – kluczem do ratowania zdrowia psychicznego dzieci?
Co siódme dziecko w Polsce zmaga się z problemami psychicznymi, a system opieki nie nadąża za ich potrzebami. Eksperci wskazują, że rozwiązaniem może być model środowiskowy, który przenosi pomoc z sal szpitalnych do codziennego życia dziecka – szkoły i domu. Podczas I Ogólnopolskiej Konferencji Psychiatrii Środowiskowej Dzieci i Młodzieży w Warszawie podkreślono, że tylko taki model może skutecznie przeciwdziałać narastającemu kryzysowi.
Zdrowe dzieciństwo to zdrowa dorosłość – w Zakopanem!
Warsztaty i wykłady „Zdrowe dzieciństwo to zdrowa dorosłość” odbyły się również w Zakopanem, skupiając się na promowaniu zdrowego odżywiania wśród dzieci i młodzieży. Uczniowie mieli okazję przygotowywać zdrowe potrawy z lokalnych produktów, a także uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez specjalistów.
NASZA AKCJA. Zdrowe dzieciństwo to zdrowa dorosłość. Warsztaty i wykłady dla najmłodszych
Jak rozpoznać przemoc w związku i gdzie szukać pomocy?
Czy Twój partner kontroluje Twoje wydatki, manipuluje emocjonalnie, czy sprawia, że czujesz się winna? Przemoc w związku przybiera różne formy i nie zawsze jest oczywista. Dowiedz się, jakie są jej oznaki, jak reagować i gdzie szukać wsparcia. Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć, jak chronić siebie i wspierać bliskie Ci kobiety, który mogły doświadczyć przemocy.
Dzieci narcystycznych rodziców wybierają określonych partnerów. „Wysoce reaktywni”
Są już dorośli i wchodzą w pierwsze związki. Szybko okazuje się, że wybierają określony typ partnera, a relacja z nim nie daje szczęścia i poczucia bezpieczeństwa. „Nie skupiają się na swoich potrzebach” – twierdzi ekspert.
I Ogólnopolska Konferencja Psychiatrii Środowiskowej Dzieci i Młodzieży, 30.11–1.12.2024 r., Warszawa
Serdecznie zapraszamy do współtworzenia I Ogólnopolskiej Konferencji Psychiatrii Środowiskowej Dzieci i Młodzieży.
Perfekcjonizm to pułapka, bo przez otoczenie jest odbierany pozytywnie
Perfekcjonizm jest pułapką ponieważ społeczeństwo bardzo propaguje taką cechę. Osoba, która wykonuje większość zadań praktycznie na 100% swoich możliwości będzie dla pracodawcy idealnym pracownikiem, osobą godną zaufania, która każde zadanie zawsze wykona.
Czym jest OCD? Jaka jest różnica między myślą a kompulsją?
Gościnią programu jest prof. Anita Bryńska – lekarka psychiatrii dzieci i młodzieży, psychoterapeutką, certyfikowana superwizorka psychoterapii poznawczo-behawioralnej, od lat związana z Centrum CBT, Klinika Psychiatrii Wieku Rozwojowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Zdrowie psychiczne zaczyna się w jelitach?
O tym, że jelita są drugim mózgiem słyszał już najprawdopodobniej każdy, a czym jest mikrobiota? Jaki ma wpływ na nasze zdrowie? Co ma w ogóle wspólnego psychologia z gastroenterologią, a także jaką rolę we wzmacnianiu odporności na stres pełnią psychobiotyki?
Psychiatra nie naprawi dziecka. „Łatwo jest delegować dziecko do roli tego, które ma problem”
Nie chodzi o to, żeby każdy rodzic oglądał nastoletnie dziecko przed kąpielą. Ale na pewno powinna budzić niepokój sytuacja, kiedy ciągle chodzi z opuszczonymi rękawami, zamyka się w łazience, nie można wejść do pokoju
Szkoła czy rodzice. Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra. Kto powinien pomóc dziecku?
Kompleksowa Opieka Terapeutyczna dzieci i młodzieży. Jak wygląda proces diagnostyczny i terapeutyczny KOT? Rosnąca skala potrzeb w zakresie kompleksowej opieki w obszarze zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży
Centrum CBT dołącza do akcji #ODWOLUJE #NIEBLOKUJE
Problem nieodwołanych wizyt lekarskich to koszty dla systemu ochrony zdrowia i wydłużające się kolejki do lekarzy, a w przypadku psychiatrii, zwłaszcza opieki dla dzieci i młodzieży, gdzie czas oczekiwania na spotkanie ze specjalistą, jest bardzo długi, problem tym większy.