Wprowadzenie
Osoby w spektrum autyzmu zgłaszające się na psychoterapię potrzebują zindywidualizowania stosowanych technik i strategii terapeutycznych. Wynika to ze specyfiki ich funkcjonowania w świecie społecznym. Trudności w zrozumieniu siebie, utrudniona regulacja emocji i problemy społeczne to często zgłaszane problemy. Ekspresja potrzeb emocjonalnych również różni się od grupy osób neurotypowych. Stąd dostosowanie prowadzonych oddziaływań do potrzeb i możliwości pacjentów jest jednym z kluczowych czynników pozwalających na uzyskanie poprawy i zmiany w trakcie psychoterapii.
Dla kogo?
Szkolenie kierujemy do praktykujących psychoterapeutów oraz osób kształcących się w psychoterapii, którzy chcą pogłębić wiedzę na temat zastosowania i modyfikacji technik Terapii Schematów do pracy z osobami w spektrum autyzmu.
Grupa może liczyć maksymalnie 30 osób, decyduje kolejność zgłoszeń.
Cele szkolenia
- Dowiesz się, jak planować i dostosowywać standardowe techniki wyobrażeniowe do potrzeb osób w spektrum autyzmu.
- Poznasz strategie radzenia sobie z wyzwaniami czekającymi w gabinecie w pracy z osobami w spektrum autyzmu.
- Nauczysz się, w jaki sposób wykorzystywać i dostosowywać techniki doświadczeniowe do potrzeb osób w spektrum autyzmu.
Ramowy program szkolenia:
- Krótkie wprowadzenie teoretyczne: czym jest spektrum autyzmu, jakie częste trudności/problemy zgłaszają osoby w spektrum w trakcie psychoterapii.
- ASD i Terapia Schematu: typowe schematy i tryby schematów.
- Wyzwania czekające na psychoterapeutów_ki w pracy z osobami w spektrum.
- Specyficzne trudności mogące się pojawić na różnych etapach terapii i strategie radzenia sobie z nimi w trakcie sesji.
- Wykorzystanie technik doświadczeniowych w pracy z osobami w spektrum autyzmu, dostosowywanie technik do możliwości i potrzeb pacjentów z ASD.
- Praktyczne ćwiczenia omawianych na bieżąco przykładów i opisów przypadków.
Metody pracy
Szkolenie będzie miało charakter praktyczny i warsztatowy: zagadnienia teoretyczne będą wstępem do ćwiczeń i trenowania na konkretnych przykładach zastosowania omawianych technik doświadczeniowych. W trakcie warsztatu wykorzystane zostaną opisy przypadków, fragmenty historii osób w spektrum autyzmu dzielących się nimi w mediach, ale również przykłady, które zostaną przedstawiane przez uczestników szkolenia. Prowadząca będzie modelować zastosowanie poszczególnych technik, a następnie będzie zachęcać do ćwiczeń w parach i małych grupach.
Organizacja szkolenia
Na szkolenie zapisujemy się poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego i wniesienie opłaty za szkolenie.
Link do wydarzenia i materiały prześlemy na dwa dni przed szkoleniem.
Prowadzenie
Arleta Balcerek
Psycholożka i certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna (PTTPB nr 607). Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych w nurcie CBT i Terapii Schematów.
Od 15 lat praktykuje w zawodzie, w tym od 12 lat prowadzi psychoterapię.
Studia z psychologii ukończyła na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Doświadczenie kliniczne zdobywała w pracy w Poradni Zdrowia Psychicznego i Oddziale Rehabilitacji Neurologicznej Szpitala Powiatowego w Otwocku oraz w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Radości. Odbyła staż w poradni telefonicznej dla osób w kryzysie emocjonalnym 116 123. Przez wiele lat prowadziła szkolenia z psychologii rozwojowej i wychowawczej dla osób ubiegających się o pracę w żłobkach.
Pracuje głównie z osobami neuroróżnorodnymi i z głębokimi problemami relacyjnymi.
Poza gabinetem pisze artykuły do Pisma Niebieska Linia i bierze udział w warsztatach i konferencjach. Ma na swoim koncie prowadzenie warsztatów na konferencjach organizowanych przez PTTPB.
Głównymi zainteresowaniami w obszarze psychoterapii są problemy osób neuroróżnorodnych i szukanie skutecznych strategii pomocowych dla tej grupy pacjentów. Interesuje się również neuronaukami i nowymi trendami w psychologii, a prywatnie od kilku lat praktykuje jogę.